Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
587.000
-1.65%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Hollandalılar Kilyos'ta denize girdi

  Hollandalılar, dondurucu soğuğa rağmen yeni yılın ilk gününde Kilyos’ta denize girdi.
  • 01.01.2015 - 15:17
  Hollandalılar Kilyos'ta denize girdi

  HOLLANDA

  Türkiye’de yaşayan Hollandalılar, 1960 yılından beri sürdürdükleri geleneklerini bu yıl da bozmadı.

  HOLLANDALILARIN GELENEĞİ

  Hollandalılar, “1 Ocak’ta denize girme” geleneğini Sarıyer Demirciköy’de tekrarladı. Dondurucu soğuğa ve yoğun dalgalara rağmen Kilyos’ta denize girenler arasında Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom ve ailesi de yer aldı. Mayolarını giyip hazırlıklarını yapan Hollandalılar, kendilerini buz gibi suya bıraktı. İstanbul’un dondurucu soğuğuna dayanamayan Hollandalıların suyun içinde kalmaları uzun sürmedi. Denizden çıkan Hollandalılar geleneklerini sürdürerek üzümlü turta yemeyi de ihmal etmedi.

  Hollandalılar Kilyos ta denize girdi #2

  "AKIL İŞİ OLMADIĞINI DÜŞÜNDÜM"

  Davet üzerine Hollandalılara eşlik eden Tolga Tokgöz, havanın çok soğuk olduğunu belirterek denize girmekten vazgeçti. Tokgöz, “Beni de davet ettiler. Ortamı görünce akıllı işi olmadığını düşündüm. Kendilerine başarılar diliyorum bu havada. Hakikaten zor olacak kendileri için. Hazır gelmiştim ama soğuğu görünce vazgeçtim” dedi.

  Hollandalılar Kilyos ta denize girdi #3

  "ÇOK SEVİYORUZ"

  Başkonsolos Robert Schuddeboom ise geleneklerine her yıl devam ettiklerini belirterek, "Her yıl tekrar ediyoruz. Çünkü çok seviyoruz. Ama hava soğuk, Hollandalıyım, problem yok" şeklinde konuştu.

  Hollandalılar Kilyos ta denize girdi #4

  ANTALYA'YA GİDEN DE VAR

  Türkiye’de yaşayan Hollandalı Wilco Van Herpen ise herkesin yeni yılını kutlayarak, "Hava soğuk ama böyle bir geleneği devamlı görmek istiyorum. Hollanda'da her sene yapıyorlar. Biz Türkiye'de yapmaya başladık. Bazı arkadaşlarımız Antalya'ya kaçıyorlar. Orada denize giriyorlar" diye konuştu.

  Hollandalılar Kilyos ta denize girdi #5

  SIKINTILARI GERİDE BIRAKMAK İÇİN YAPILIYOR

  Hollandalı Wilco Van Herpen'in Türk eşi Gonca Gürses Van Herpen de, “Kızımla her sene geliyoruz buraya. Hiç denize girmeyi denemedim. Denemek de istemiyorum. Hollanda'da her sene denize giriyorlar. Bütün sıkıntılarını, dertlerini, her şeyini geride bırakmak için yapılan bir gelenek” ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir