Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.656
-0.21%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Hortum Muş'u vurdu

  Elektrik direkleri ve ağaçları yerinden söken hortum görüntülendi.
  • 09.05.2013 - 15:52
  Hortum Muş'u vurdu

  Hortum Muş u vurdu #1

  Muş'un Varto İlçesi'ne bağlı Yayla Köyü'nde etkili olan hortum, birçok evin duvarlarını, elektrik, telefon direklerini ve ağaçları yıkarken, 22 evin çatısını da yerinden söktü.

  EVLERİN ÇATISINI SÖKTÜ

  Köyde birçok ev kullanılamaz hale gelirken, Muş Vali Yardımcısı Fatih Demir, Varto Belediye Başkanı Gülşen Çelebi, İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ile Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ (VEDAŞ) ekipleri köye gitti.

  HORTUM ANI KAMERADAHortum Muş u vurdu #2

  ''ÇOK ŞÜKÜR ÖLÜM YOK''

  Köylülerden Nazife Bingöl, evlerinin büyük hasar gördüğünü belirterek, "Öğleden sonra dolu yağdı. Sonra aniden hortum çıktı. Çocuklarımızı alarak evlere girdik, ama hortum çok büyüktü. Her şeyi önüne katarak götürdü. Evlerin çatılarını, duvarlarını, ağaç ve elektrik direklerini yerinden söktü. Şimdi çocuklarımızla birlikte dışarıda kaldık. Sığınacağımız bir yer yok. Biz dışarıda olmuş olsaydık birçok kişi ölecekti. Çok şükür ölü yok. Yardım bekliyoruz" dedi.

  ''HİÇBİR ŞEYİMİZ KALMADI''

  Köylülerden Zübeyde Gezer ise, "Hortum her şeyi önüne katıp götürdü. Evlerimizi yıktı, çatılar uçtu. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Her şeyimiz harap oldu. Çocuklarımızla dışarıda kaldık. Bize yardım gönderilmesi gerek. Evsiz kaldık bu yağmurun altında. Çadır istiyoruz" diye konuştu.

  ''KÖYLÜYÜ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ''

  Olay sonrası köyde incelemelerde bulunan Muş Vali Yardımcısı Fatih Demir, yaptığı açıklamada, ''İl Afet Acil Durum Müdürlüğünce yerinde gerekli tespitler yapıldı. İlk aşamada hasar tespiti yapıldı. Bununla ilgili çalışmalarımızı yapacağız. Özellikle acil ve ivedilikle getirilmesi gereken malzemeleri Kızılay'dan getireceğiz. Köyümüzde 22 evin hasar gördüğü tespit edildi. Devlet ve valilik olarak üzerimize düşen görevi yapacağız'' dedi.

  ''ACİL YARDIM BEKLİYORUZ''

  BDP İlçe Başkanı Gıyasettin Altın ise, "Yayla köyü, çıkan hortum nedeniyle harabeye dönmüş. Burada halkımızın evleri yıkılmış, çatıları uçmuş, direkler yerinden sökülmüş. Köylülerimizin evleri yıkıldığından oturulamaz durumda. Yağış da var. Halkımızdan isteğimiz, köylülerimize acilen yardım eli uzatmalarıdır. Özelikle tüm Varto halkından Yayla köyüne yardım yapmalarını istiyoruz" çağrısında bulundu.


  Görüş Bildir