Petrol
112.51
1.38%
Euro
17.6139
0.50%
Dolar
16.6438
0.71%
Altın
977.72
0.92%
Borsa
2557
1.08%
Bitcoin
352.947
-2.36%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  Hostesliği bıraktı, kendi çiftliğine 'hanımağa' oldu

  İzmir'de uzun yıllar hosteslik yapan Nurcan Kaplan, mesleğini bırakıp büyükbaş hayvan çiftliği kurdu.
  • AA
  • 28.07.2019 - 04:13
  Hostesliği bıraktı, kendi çiftliğine 'hanımağa' oldu

  Adnan Menderes Havalimanı'nda özel bir şirkette yer hostesliği yapan 46 yaşındaki Nurcan Kaplan, yaklaşık 10 yıl bu sektörde çalıştıktan sonra işi bıraktı.

  Bir süre işsiz kalan Kaplan, dedesinden gördüğü ve çok sevdiği hayvancılık işine girmeye karar verdi. Özel bir hayvancılık firmasında 5 yıl çalışan Kaplan, Torbalı ilçesinde kendi çiftliğini kurmak için kolları sıvadı.

  Sektöre kesim işiyle giren Nurcan Kaplan, daha sonra 65 hayvandan sağdığı sütleri ilçedeki mandıralara satmaya başladı.

  Hostesliği bıraktı, kendi çiftliğine hanımağa oldu #1

  ŞEHİR HAYATINDAN ÇİFTLİĞE

  Hosteslik yaptığı dönemde şehir hayatının gerektirdiği gibi yaşayan Kaplan, çiftliğinde çizme giyiyor, traktör sürüyor. Önceki mesleğinde işe servisle giden Kaplan, çiftliğinde "Bulut Bey" ismini verdiği beyaz atla ulaşımını sağlıyor.

  İyi derecede Almanca ve İngilizce bilen Kaplan, hem çalışanlarına "hanımağa"lık yapıyor hem de büyükbaş hayvanlarının yanında koyun, eşek, tavuk ve köpeklerine bakıyor.

  Hostesliği bıraktı, kendi çiftliğine hanımağa oldu #2

  DEDESİNİN MESLEĞİNİ YAPIYOR

  Nurcan Kaplan, dedesinin hayvancılık yaptığını ve bu yüzden çocukluktan beri bu mesleğe ilgi duyduğunu söyledi.

  Çocuk yaşlardan itibaren hayvan sevgisiyle büyüdüğünü dile getiren Kaplan, "Sektöre ilk girdiğim zaman yadırgıyorlardı. 'Kadın olarak burada ne işi var. Nasıl yapabilir bunu? Mutlaka bir destekçisi vardır. Sen kadınsın beceremezsin dediler.' Çok tepki aldım. Gerçekten de yanımda yöremde kimse olmadan tek başına bu işi yapıyorum." diye konuştu.

  Hostesliği bıraktı, kendi çiftliğine hanımağa oldu #3

  ESKİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ŞAŞIRIYOR

  Eski çalışma arkadaşlarının bazen çiftliğe ziyarete geldiğini anlatan Kaplan, bazılarının duruma çok şaşırdığını ve hayretle kendisini izlediğini belirtti.

  "BİR BUZAĞI DOĞUNCA, HİSLERİMİ ANLATAMAM"

  Kadın girişimcilerin daha fazla desteklenmesi gerektiğine değinen Kaplan, bu konuda kamu bankalarının özel bankalara göre daha çok destek vermesi gerektiğini vurguladı.

  "İnsan sevdiği işte daha mutlu oluyor." diyen Kaplan, "Kadınların anaçlık duygusu var. Biz hayvanlara ticari gözle bakmıyoruz. Kadın yaptığı zaman daha naif, hassas yapar. Bir buzağı doğduğu zaman hissettiklerimi tarif bile edemem. Bir anne olunca bunu anlayabilirsiniz." diye konuştu.

  Hostesliği bıraktı, kendi çiftliğine hanımağa oldu #4

  "KADIN YAPINCA DAHA GÜZEL YAPAR"

  Kadınların bu sektörde daha çok yer alması gerektiğini vurgulayan Kaplan, "Kadın ne yaparsa güzel yapar. Kadınların yapamayacağı iş yok. Hiçbir şeyden korkmayın, tedirgin olmayın. Yol yürümekten geri durmayın." diyerek, hemcinslerine tavsiyelerde bulundu.

  Hostesliği bıraktı, kendi çiftliğine hanımağa oldu #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir