Euro
10.8364
0.8%
Dolar
9.2903
0.85%
Altın
532.69
0.93%
Borsa
1.431
-0.13%
Bitcoin
613.337
2.86%
15ºC
İstanbul
Güneşli 15 C
  Hrant Dink davasında Muammer Güler ilk kez dinlendi

  Hrant Dink davasında Muammer Güler ilk kez dinlendi

  Davada Güler'e, cinayetten 3 yıl önce Hrant Dink ile yaptığı görüşme soruldu.
  • AA
  • 12.06.2019 - 13:40
  • Güncelleme : 12.06.2019 - 13:40

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlileri ile ana dava hükümlülerinin de aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu, 14'ü firari 85 sanığın yargılanması sürüyor.

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz, eski emniyet müdürü Ahmet İlhan Güler ve eski jandarma görevlisi Gazi Günay katıldı.

  DİNK AİLESİNİ AVUKATLAR TEMSİL ETTİ

  Tutuklu sanık eski emniyet müdürü Ramazan Akyürek'in, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlantısının sağlandığı duruşmada, müdahil Dink Ailesi'ni de avukatlar temsil etti.

  Hrant Dink davasında Muammer Güler ilk kez dinlendi #1

  İLK KEZ TANIK OLARAK DİNLENDİ

  Duruşmada, 12 yıllık dava sürecinde birçok kez tanık olarak dinlenilmesi talep edilen ve mahkeme heyetinin bir önceki celse tanıklığına başvurulmasına karar verdiği, Dink cinayeti döneminde İstanbul Valisi olarak görev yapan eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, ilk kez tanık olarak dinlenildi.

  Hrant Dink davasında Muammer Güler ilk kez dinlendi

  HRANT DİNK İLE YAPILAN GÖRÜŞME SORULDU

  Güler'e, Dink cinayetinden yaklaşık 3 yıl önce, 24 Şubat 2004'te İstanbul Valiliği'nde Hrant Dink ile yapılan görüşme ve görüşmede neler konuşulduğu soruldu.

  Hrant Dink davasında Muammer Güler ilk kez dinlendi #2

  "TEHDİT VE BASKI SÖZ KONUSU DEĞİL"

  Bu yöndeki sorulara yanıt veren Güler, "Ölümünden bir hafta önce Agos gazetesinde başlattığı bir yazı dizisi var. 2 yıl 10 ay 25 gün öncesinde, vali yardımcısının odasında yapılan bir görüşmeden bahsediliyor ve maalesef kamuoyunda, ölümünden bir hafta önce sanki çağrılmış, görüşülmüş gibi bir algı yaratılıyor. Sabiha Gökçen ile ilgili, hassasiyetin paylaşılması ve yazdığı yazının (Gökçen'in Ermeni olduğu iddiasını içeren yazı) kaynağının sorulmasına yönelik bir toplantıdır. Toplantıyı yapan kişi de azınlıklardan sorumlu vali yardımcısıdır. Orada tehdit ve baskı söz konusu olmamıştır. Kendisinin de baskı gördüğüne dair herhangi bir müracaatı olmamıştır. Olayı bu açıdan görüyorum." diye konuştu.

  Hrant Dink davasında Muammer Güler ilk kez dinlendi #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir