Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.396
-0.32%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C

  Hüda-Par'lıların cenazesinde pompalı tüfekli koruma

  Diyarbakır’da 3 gün süren olaylar sırasında yaşamını yitiren 10 kişiden, Hüda-Par'a yakın olduğu belirtilen 4 kişi defnedilirken, mezarlıkta 2 kişinin ellerinde pompalı tüfekle koruma yaptığı görüldü.
  • 09.10.2014 - 16:31
  Hüda-Par'lıların cenazesinde pompalı tüfekli koruma

  Hüda-Par lıların cenazesinde pompalı tüfekli koruma #1

  Suriye’de Kürtlerin yaşadığı Kobani kentine IŞİD’in düzenlediği saldırıları protesto etmek için Diyarbakır’da düzenlenen protestolar sırasında çıkan olaylarda 10 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerden Hüda-Par’a yakın olduğu belirtilen Turan Yavaş, Hüseyin Dağkak, Hasan Gökgöz ile Riyad Güneş’in cenazeleri bugün merkez Kayapınar İlçesi Yeniköy Mezarlığı’na aileleri ve yakınları tarafından getirildi. Cenazelerin getirilmesi ve gömülmesi sırasında Hüda-Par’dan yoğun katılım olmaması dikkat çekti. Cenazelerin defni sırasında Hüda-Par’dan sadece bazı il ve ilçe teşkilatı temsilcilerinin cemaate eşlik ettiği belirtildi.

  CENAZELER GÖMÜLÜRKEN POMPALI TÜFEKLİ ÖNLEM

  Sivil polisler panzerler eşliğinde mezarlık etrafında yoğun güvenlik önlemi alırken, Turan Yavaş, Hüseyin Dağkak, Hasan Gökgöz ile Riyad Güneş’in cenazeleri mezarlığa getirildi, yakınları ise ağıt yaktı. Cenazeler gömülürken gözyaşı döken kadınları yakınları sakinleştirmeye çalıştı. 4 kişi yan yana gömülürken, mezarlığa araçlarıyla gelen bazı kişilerin ise pompalı tüfekleri araçlarından çıkarıp etrafta önlem alması dikkat çekti.

  Hüda-Par lıların cenazesinde pompalı tüfekli koruma #2

  HÜDA-PAR: POMPALILAR ÜYEMİZ DEĞİL

  Mezarlıktaki pompalı tüfekli kişilerle ilgili DHA’ya konuşan Hüda- Par Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Cens, pompalı kişilerin kendi üyeleri olmadığını söyledi. Cenazelerin definine gerginlik çıkmaması için kitlelerini göndermediğini belirten Cens, şöyle dedi: "Cenazeleri sadece aileleri ve yakınları gömdü. Biz parti olarak kitlesel katılmadık. Sadece temsili olarak bazı teşkilat temsilcilerimiz katıldı. Bizim duruşumuz budur. Kandan besleniyor olsak, cenazeleri istismar malzemesi yaparız. Ancak biz böyle bir şeyi asla yapmıyoruz. Sükunetin sağlanmasını istiyoruz. 30’a yakın teşkilatımız saldırıya uğradı. Buna rağmen sağduyulu davranıyoruz. Cenazelerin başka bir gerginliğe sebep olmasını da istemedik ve o nedenle kitleyi oraya yığmadık. Mezarlıktaki pompalı kişiler bizim üyelerimiz değil ve onları tanımıyoruz. Pompalı kişiler büyük ihtimalle cenaze sahibi ailelerin yakınları olabilir."

  Hüda-Par lıların cenazesinde pompalı tüfekli koruma #3

  Hüda-Par lıların cenazesinde pompalı tüfekli koruma #4


  Görüş Bildir