Euro
11.1319
-0.05%
Dolar
9.5854
0.01%
Altın
557.15
0.04%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
605.065
2.15%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C

  Hüseyin Üzmez'in çocukları borç çıkmayınca mirasa sahip çıktı

  Bursa’da kalbine yenik düşerek hayatını kaybeden yazar Hüseyin Üzmez’in iki oğlu, babalarının önce mirasını reddetti, daha sonra sahip çıktı.
  • 15.01.2015 - 11:36
  Hüseyin Üzmez'in çocukları borç çıkmayınca mirasa sahip çıktı

  Hüseyin Üzmez in çocukları borç çıkmayınca mirasa sahip çıktı #1

  Ankara'da 14 Ekim 2014 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Hüseyin Üzmez'in oğulları Alpaslan ve Mehmet Fatih Üzmez kardeşler, babalarının çıkabilecek borçlarını üstlenmemek için reddi miras talebinde bulundu. Bursa Sulh Hukuk Mahkemesi bu talebi uygun buldu.

  BORÇ ÇIKMAYINCA MİRASI İSTEDİLER

  Ancak Alpaslan ve Mehmet Fatih Üzmez kardeşler, korktukları gibi borç çıkmayınca reddi mirastan vazgeçmek için harekete geçti. Avukat Emir Ali Kav, kendisini arayan Üzmez kardeşlerin reddi mirastan vazgeçmek istediklerini söyledi.

  "KURUŞUN HESABINI YAPARAK YAŞIYORUZ"

  Konuyla ilgili açıklama yapan Hüseyin Üzmez'in oğlu Mehmet Fatih Üzmez, "Reddi mirasta bulunmuştuk. Mahkeme kabul etti. Davayı açmamızın tek nedeni babamızın borçlarının çıkması ve zor durumda kalmamızdı. Biz kuruşun hesabını yaparak yaşıyoruz. Önümüzdeki günlerde reddi mirastan vazgeçebiliriz" dedi.

  OLAYIN HUKUKİ BOYUTU

  Hukukçular, ölen kişinin bıraktığı borçların miras kalan malların değerinin çok üzerindeyse, zora düşen tarafların miras reddi için mahkemeye başvuruda bulunabildiğini hatırlattı..

  Medeni Kanun'un 617'nci maddesinde reddi miras iptali için 6 aylık başvuru süresi bulunuyor. Bu madde şöyle: "Malvarlığı borcuna yetmeyen mirasçı, alacaklılarına zarar vermek amacıyla mirası reddederse; alacaklıları veya iflas idaresi, kendilerine yeterli bir güvence verilmediği takdirde, ret tarihinden başlayarak altı ay içinde reddin iptali hakkında dava açabilirler. Reddin iptaline karar verilirse, miras resmen tasfiye edilir. Bu suretle tasfiye edilen mirastan reddeden mirasçının payına bir şey düşerse bundan, önce itiraz eden alacaklıların, daha sonra diğer alacaklıların alacakları ödenir. Arta kalan değerler ise, ret geçerli olsa idi bundan yararlanacak olan mirasçılara verilir."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir