Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
568.903
5.16%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C

  İBB'den hayvan yakma fırınlarına yalanlama

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hayvan Bakım Evi ve Doğal Yaşam Alanı ile ilgili medyada yer alan "Hayvan yakma fırınları ve deney laboratuvarları var" başlıklı haberi yapılan yazılı bir açıklamayla yalanladı.
  • 28.01.2015 - 01:41
  İBB'den hayvan yakma fırınlarına yalanlama

  ibb

  İBB’den yapılan açıklamada, “Sarıyer Kısırkaya Hayvan Bakım Evi ve Doğal Yaşam Alanı ile ilgili iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Merkezimiz İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki tüm ilçelere hizmet vermek üzere projelendirilmiştir. Burada hayvanların kısırlaştırılması, tedavisi ve bakımları yapılacak olup bunun dışında başka bir işlem yapılması söz konusu değildir” denildi.

  İlgili alanda yapılan işlemlere ilişkin bilgiler verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Yasa gereği tedavileri ve aşıları yapılan hayvanlar alındıkları alana geri bırakılacaktır. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında yapılacak işlemler “Topla-Aşıla-Kısırlaştır-İşaretle-Aldığın Yere Bırak” sisteminden ibarettir. Dolayısıyla “Toplu itlaf, yakma fırınları, laboratuvar deneyleri” gibi iddialar hayal ürünüdür.Merkezimizde yakma fırını ve deney laboratuvarı yoktur. Kısırkaya Bakımevinde 1650 köpek kapasiteli kapalı kafesler mevcuttur. Bu kafeslerde aynı anda 20 bin köpeğin barınması söz konusu değildir.”

  Açıklamada, “Merkezde kapasite olarak 1 yılda toplam 20 bin köpeğin kısırlaştırılabilmesi söz konusudur. Merkezde ayrıca, her biri 500 metrekare büyüklüğünde 200 adet Bahçeli Yaşam Ünitesi bulunmaktadır. Bu ünitelerin her birinde engelli, sokakta yaşayamayacak derecede yaşlı olan köpeklere hayatları boyunca 20’şerli gruplar halinde (her ünitede 20 köpek) bakılmak üzere yapılmıştır. Merkezde tedavi, ameliyat ve Yavrulu Anne Bölümü yerden ısıtmalıdır. Doğal Yaşam Üniteleri de ısı izolasyonu yüksek malzemeden yapıldığı için ısıtma sorunu olmayacaktır. Kısırkaya’da ayrıca, ziyaretçiler için gezinti ve piknik alanları gibi sosyal donatılar da düşünülmüştür. Hayvan Bakım Evi ve Doğal Yaşam Alanı’nda sokak hayvanlarının yanı sıra göçmen kuşların, martıların, güvercinlerin bakıldığı bir kuş tedavi merkezinin de hayata geçirilmesi hedeflenmektedir” denildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir