Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
0
0.00%
-1ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu -1 C

  İki bacağını kaybeden gaziye tek bacak parası ödendi

  Sağlık Uygulama Tebliği yenilendi ancak liste güncellenmedi. İki ayağı kesik gaziye tek protez parası, tekerlekli sandalye alana da yine eksik ödeme yapıldı.
  • 29.11.2014 - 09:23
  İki bacağını kaybeden gaziye tek bacak parası ödendi

  İki bacağını kaybeden gaziye tek bacak parası ödendi #1

  Torba yasa ile gaziler için protez ve tekerlekli sandalye alımında yeni düzenlemeye gidildi. Yasa değişti ancak Sağlık Uygulama Tebliği'nde güncelleme yapılmadı. Yasaya güvenerek hastanelerden heyet raporu alan birçok gazi, SGK'nın tavrı karşısında sıkıntıya düştü. SGK, "listemizde yok" diyerek protez ve aktif tekerlekli sandalyelerin parasını ödemedi.

  İKİ BACAĞI KESİLDİ SGK TEK PROTEZİ VERDİ

  Güneydoğu'da PKK'lılarla girilen çatışmada yaralanan Yunus Emre Ayhan'ın bir ayağı dizüstü, diğeri dizaltından kesildi. Ayhan, 5 yıldır kullandığı protezlerini değiştirmek için Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde kontrolden geçti. Burada heyet raporuyla kendisine protez verilmesi kararı çıktı. Raporuyla 2 adet protez yaptırdı. SGK, bir protezin parasını karşılarken, diğerini listede yok diye ödemedi.

  DEVLETİN CANI SAĞOLSUN

  Protezinin parası ödenmeyen Gazi Ayhan, "Kendimi acındırmak da istemiyorum, ağlamak da" diyerek yaşadıklarını anlatma konusunda tedirgin davrandı. Takılan protezin parasını karşılama gücü olmadığını kaydeden Ayhan, şunları söyledi: "Bir protezin ömrü 4.5 yıl. Ben devletim zarar görmesin diye protezleri 5 yıl kullandım. Şimdi devletim bana bunu yapıyorsa ne diyeyim canları sağolsun. Benim bu protezin maliyetini karşılama imkanım yok. Torba Yasa ile birlikte bize istediğimiz protezi alacağımız söylendi. Ancak SUT listesi yenilenmediği için listede olmayanın parasını devlet karşılamıyor. Eskideki haklarımız da elimizden alındı. Bugün iki ayağım olsa yine bu ülke için seve seve veririm. İçimi acıtan bize yapılan bu muammele. SGK'nın karşılamadığı protezin maliyeti 33 bin euro. Bunu ödeme gücüm yok, ne yapacağımı bilemiyorum."

  TEKERLEKLİ SANDALYEYE 250 LİRA

  Güneydoğu Gazisi Erhan Acır da tekerlekli sandalyeye mahkum bir diğer gazi. O da Torba Yasa mağduru. "Ömrü bitmiş eski tekerlekli sandalyesini aktif tekerlekli sandalye ile değiştirdi. 14 bin 400 lira tutan maliyetin ödenmesi için SGK'ya başvurdu. SGK ise bu maliyetinin 250 lirasını karşıladı. Acır, "Cumhurbaşkanımız Torba Yasa çıktıktan sonra Gazilere her türlü hakları tanıdık diye açıklama yaptı. Ancak tekerlekli sandalyem bile karşılanmıyor. Bir ülke eğer gazisinin tekerlekli sandalye parasını karşılayamıyorsa diyecek sözüm yok" dedi.

  SGK: LİSTE DIŞI İÇİN KURUL TOPLANIYOR

  Türkiye'de 500 gazi tekerlekli sandalye, 800'ü ise protez kullanıyor. SGK yetkilileri, yaşanan sıkıntının SUT listesinde yer almayan cihazların alınmasından kaynaklandığını belirterek, "Buna göre eskiden inceleme ve ödemeler bölge müdürlükleri tarafından da yapılabiliyordu. Yeni uygulamada, bakanlığın "protez" için belirlediği limiti aşan faturalar Ankara'da müfettişler tarafından "suistimal" incelemesinden geçiriliyor. Gerekli incelemenin ardından uygun görüldüğünde ödemeler yapılıyor" dediler.


  Görüş Bildir