Petrol
108.92
-0.16%
Euro
17.5847
-1.36%
Dolar
16.5926
-1.73%
Altın
982.42
-0.98%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
349.577
-3.36%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  İlaçlar piyasada zor bulunur hale geldi

  Döviz kurlarındaki anlık değişimler ithal ilaçları da vurdu. Yurt dışından ithal edilen bazı ilaçlar, döviz artışlarından dolayı tedarikçiler tarafından alınamayınca kanser ilaçları başta olmak üzere bazı ilaçlar piyasada zor bulunur hale geldi.
  • 20.02.2014 - 09:45
  İlaçlar piyasada zor bulunur hale geldi

  İlaçlar piyasada zor bulunur hale geldi #1

  39.Bölge Edirne Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kes, ithal ilaç tedarik eden bazı firmaların, döviz kurlarının değişmesine bağlı olarak Türkiye’ye ilaç sokmadıklarını söyledi. Türkiye’de 2005 yılında yapılan kararname kapsamında ithal ilaçların dolar bazında 1 lira 95 kuruş olarak sabitlendiğini fakat dönemsel artışların değerlendirildiğini belirten Kes, dolar fiyatlarının değişmesinin piyasanın beklentisine neden olduğunu söyledi.

  100 EURO'YA ALIP 60 EURO'YA SATIYORUZ

  Beklentileri karşılamayan ilaçların, bazı firmalar tarafından Türkiye’ye sokulmadığını aktaran Kes, "İthalatçıların ilaçlarını Türkiye’de kendi kafalarında fiyatlandıramadıkları için firmalar bu ilaçları Türkiye’ye getirmiyorlar" dedi. Odalar olarak, Avrupa ülkelerinde 5 ülkenin fiyatlarını baz alarak en uygun fiyatlı ilaçları aldıklarını aktaran Kes, "Örneğin 100 Euro’ya aldığımız bir ilacı, ülkemizde 60 Euro’ya satıyoruz" ifadelerini kaydetti. Kes, ithal ilaç yapan firmaların bu fiyat farkını riske etmediklerini belirtti.

  DOMİNO ETKİSİ YARATILDI

  Kes, ilaç fiyatlarında ülkelerin birbirlerini baz alarak hareket ettiğini, ilaç fiyat artışlarının yanında fiyat düşüşlerinin de etkili olduğunu dile getirdi. Kes, "Bizdeki fiyatlar da diğer ülkeleri etkiliyor. Bizim ilaç fiyatlarımızı baz alarak kendilerine uyguluyorlar. Buna da domino etkisi diyebiliriz" diye konuştu.

  KANSER İLAÇLARI DÖVİZ KURLARINDAN ETKİLENDİ

  Kes, döviz kurlarının değişmesinden en çok etkilenenin kanser ilaçları olduğunu dile getirdi. Kanser ilaçlarının çok pahalı olduğunu dile getiren Kes, kanser ilaçlarının döviz değişimleri ile birlikte bulunmasının zorlaştığını söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir