Petrol
96.19
-0.48%
Euro
18.294
-0.02%
Dolar
17.9442
-0.03%
Altın
1.029
-0.15%
Borsa
2795
-1.59%
Bitcoin
428.994
2.50%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  İlk sözleri seni seviyorum oldu

  Türkiye'nin 3. yüz nakli hastası uyandırıldı, cihaz yardımı olmadan solumaya başladı.
  • 19.03.2012 - 17:22
  İlk sözleri seni seviyorum oldu

  İlk sözleri seni seviyorum oldu #1

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Türkiye'nin üçüncü yüz nakli yapılan 20 yaşındaki kadın hastanın uyandırıldığı ve cihaz yardımı olmadan solumaya başladığı bildirildi.

  İLK NOTU DOKTORUNA

  Çevresiyle yazılı iletişim kurabilen hastanın yazdığı ilk cümleler, doktoruna yönelik ''seni seviyorum'' oldu.

  Gazi Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, hastanın bu sabah itibarıyla uyandırıldığı, anesteziyoloji ve reanimasyon anabilim dalı ile psikiyatri anabilim dalı öğretim üyeleri eşliğinde solunum cihazından ayrılarak kendi başına solumaya başladığı belirtildi.

  Doç. Dr. Selahattin Özmen, Prof. Dr. Sühan Ayhan, Yrd. Doç. Dr. Serhan Tuncer, öğretim görevlisi Dr. Kemal Fındıkçıoğlu ve plastik cerrahi asistanlarından oluşan 12 kişilik ekibin yüz nakil ameliyatını gerçekleştirdiği hastanın ameliyat sonrası ilk gününün iyi geçtiği ifade edildi.

  Hastanın bu sabah uyandırıldığı, anesteziyoloji ve reanimasyon anabilim dalı ile psikiyatri anabilim dalı öğretim üyeleri eşliğinde solunum cihazından ayrılarak kendi başına solumaya başladığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi: ''Hastaya nakledilen dokunun durumuyla ilgili bir sorun yoktur. Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar ve diğer ilaçlar verilmeye devam etmektedir. Hastamızın bilinci açık olup, isteklerini ve duygu düşüncelerini kağıda yazarak doktorlarıyla iletişim kurabilmektedir.''

  Hasta uyandığında yazdığı ilk cümlelerin de paylaşıldığı açıklamada, ''Basın yayın organlarında yer alan alıcı ve vericiye ait kimlik bilgileri ve görüntüleri tarafımızdan servis edilmemiştir. Kimlik bilgilerinin açıklanması bundan sonraki nakillerde olası vericileri olumsuz etkileyebileceği için bu konuda hasta hakları ve etik kurallara uyulmasını önemle rica ederiz'' ifadesine yer verildi.

  Ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerin hastanın rızası doğrultusunda kamuoyu ile paylaşılacağı da bildirildi.

  YEĞENLERİNİ KUCAKLAMAK İSTİYOR

  Türkiye'nin 3. yüz nakli hastası uyandıktan sonra ''Yeğenlerimi kucaklamak için can atıyorum'' diye yazdı.

  Çevresindekilerden yazıyla ''gözlerimi siler misin'' isteğinde bulunan hasta, ameliyatı yapan doktoru Doç. Dr. Özmen'e yönelik duygularını ''Seni seviyorum'' cümlesiyle ifade etti.

  Özmen, yaptığı açıklamada, hastaya yeni yüzünün henüz gösterilmediğini belirterek, bunun psikiyatri uzmanları eşliğinde hasta hazır olduğunda yapılacağını bildirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir