Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
323.931
0.71%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  İlker Başbuğ'un Mucize adlı oyunu sahnelendi

  Kılıçdaroğlu, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un yazdığı, "Mucize" isimli oyununu izledi.
  • DHA
  • 11.11.2016 - 00:07
  İlker Başbuğ'un Mucize adlı oyunu sahnelendi

  İlker Başbuğ un Mucize adlı oyunu sahnelendi #1

  Kemal Kılıçdaroğlu, Müjdat Gezen Tiyatrosu tarafından Caddebostan Kültür Merkezi'nde sahnelenen iki perdelik oyunu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile izledi.

  "BU GECE HAYALLERİMİN BİR KISMI GERÇEKLEŞTİ"

  "20. Yüzyılın En Büyük Lideri Mustafa Kemal Atatürk" isimli kitabını sahneye aktaran Başbuğ, oyunun ardından yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu'na ve oyunu izlemeye gelenlere teşekkür ederek, "Türk milleti ne yapsa Mustafa Kemal Atatürk'e olan borcunu ödeyemez. Bu gece benim hayallerimin bir kısmı gerçekleşti. Herkesin sevdiği Mustafa Kemal Atatürk'ü topluma nasıl anlatabiliriz? Bugün bunun ilk basamağını yaşadık." dedi.

  İlker Başbuğ un Mucize adlı oyunu sahnelendi #2

  MÜJDAT GEZEN'E TEŞEKKÜR

  Başbuğ, oyunun sanatseverlerle buluşmasında Müjdat Gezen'in büyük katkısı olduğunu belirterek, "Çünkü bu oyun için gerçekten her şeyini ortaya koydu. Varlığını ortaya koydu. Ona ne kadar çok teşekkür etsek herhalde azdır. Bugün bu sahnede gerçekten bir tiyatro şöleni olduysa bunu da Emel Mesci'ye borçluyuz. Bugün sizleri 1919'dan 1923'lere eğer götürebildiysek, o günleri canlandırabildiysek, bu oyun olduysa, bakın burada isimsiz kahramanlar var. Onlar bugün isimsizler ama yarın inanıyorum bunların çok büyük bir bölümünün, yarın çok büyük isimleri olacak. Çünkü bu gençler saatlerce, günlerce fedakarlıkla çalıştılar. Bunlar Mustafa Kemal'in gençleri." diye konuştu.

  İlker Başbuğ un Mucize adlı oyunu sahnelendi #3

  "KİTAPLARI TİYATRO OLARAK SAHNELEMEYE KARAR VERDİK"

  Müjdat Gezen ise İlker Başbuğ'u Silivri'de cezaevinde kaldığı dönemde ziyaret ettiğini aktararak, "Kitaplarını verdi bana. Çok güzeldi kitaplar. Atatürk ile ilgiliydi kitaplar. İki cilt. Okudum onları." ifadesini kullandı.

  Başbuğ'un bu kitapları sinema filmi veya dizi film yapılmasını istediğini dile getiren Gezen, bu görüşmelerin ardından tiyatro olarak sahnelemeye karar verdiklerini söyledi.

  İlker Başbuğ un Mucize adlı oyunu sahnelendi #4

  VİDEO GÖRÜNTÜLERİNDE AZİZ SANCAR'A DA YER VERİLDİ

  Atatürk ve silah arkadaşlarının fotoğraf ve video görüntüleri ile başlayan oyunda, Prof. Dr. Aziz Sancar, Yılmaz Büyükerşen, Fatma Girik, Uğur Dündar ve Suna Kan gibi isimler, video görüntüleriyle oyunda yer aldı.

  Melike İlgün ile İlker Başbuğ'un oyunlaştırdığı "Mucize"nin dramaturjisini Ali Berktay, müziklerini ise Turgut Onur Avdan yaptı.

  İlker Başbuğ un Mucize adlı oyunu sahnelendi #5



  Görüş Bildir