İnekler her gün bu nehirden geçmek zorunda

İnekler her gün bu nehirden geçmek zorunda

Muş'un Üçdere Köyü'nden meraya otlamaya götürülen 800 büyükbaş hayvan, köprü olmadığı için Karasu Nehri'ni çobanlarla birlikte yüzerek karşıya geçiyor.

70 METREYİ YÜZEREK GEÇİYORLAR

İneklerin bu zorlu yolculuğu sabah meraya giderken ve akşam dönerken yaşadığını söyleyen Üçdere Köyü Muhtarı Ergün Güler, "Köy ile mera arasında köprü olmadığı için büyükbaş hayvanlar yaklaşık 70 metreyi yüzmek zorunda kalıyor. Bu mevsimde su da buz gibi" dedi.

Merkeze 7 kilometre uzaklıktaki 140 hane, bin 150 nüfuslu Üçdere köyü halkının tek isteği bir köprüye sahip olmak. Karasu Nehri'nin köy ile merayı birbirinden ayırdığını belirten köy muhtarı Ergün Güler, suda boğulma korkusu yüzünden köyde küçükbaş hayvan beslemediklerini. Yaklışık 110 yıllık yerleşim yeri olan köylerine devletin köprü yapacağı hayali ile yaşadıklarını kaydeden Muhtar Ergün Güler şunları anlattı: "Bizim tek isteğimiz hayvanlarımızın geçebileceği bir köprünün olması. Sabah meraya giden 800 büyükbaş hayvan Karasu Nehri'nin azgın suyunu aşmaya çalışıyor. Bazen boğulan ya da kıyıda çamura saplanıp sakatlanan oluyor. Köylünün tek geçim kaynağı olan inekler akşam dönüşte aynı sıkıntıyı bir daha yaşıyor. Köyün bir kilometre yakınına köprünün yapılacağı söylentileri var ama bu bizim işimize yaramaz. Köprü mutlaka köyle mera arasında olmalı."