İntihar etmek isteyen işçiler dekontu görünce vazgeçti

İNTİHAR

Yalıkavak Mahallesi'nde, mimar S.K. tarafından yaptırılan lüks tripleks villanın inşaatında çalışan ustabaşı E.A. ile işçilerden S.D., üç aylık birikmiş toplam 15 bin liralık alacaklarının ödenmediğini söyleyerek, bugün saat 08.00 sıralarında terasa çıktı.

"PARA ÖDENMEZSE İNTİHAR EDECEĞİZ"

Kendilerini terasa kilitleyip mimar S.K.yı telefonla arayan E.A. ve S.D., paralarının ödenmesini, aksi taktirde intihar edeceklerini söyledi. Ardından da terastaki kuleye çıkıp bağırmaya başladı.

Terasta intihar girişiminde bulunanları görenler durumu polise bildirdi. Olay yerine gelen polis, E.A. ve S.D.yi intihardan vazgeçirmek için iknaya çalıştı. E.A. ve S.D. alacakları ödenmezse intiharda kararlı olduklarını söyledi. Zaman zaman bulundukları yerden iyice sarkan iki işçi yürekleri ağza getirdi.

İntihar etmek isteyen işçiler dekontu görünce vazgeçti

MAKBUZ WHATSAPP'A GELDİ

Yalıkavak Polis Merkezi Amiri Deniz Özyıldız'ın görüştüğü mimar S.K.nın, alacaklarını banka hesaplarına yatırıp, makbuzunu WhatsApp'tan cep telefonlarına gönderdiği iki işçi ikna olup, terastan indi. Olay yerinde hazır bekletilen 112 Acil servis ambulansında sağlık kontrolünden geçirilen iki işçi daha sonra ifadelerine başvurulmak üzere polis merkezine götürüldü.

"3 AYDIR PARAMIZI ALAMIYORDUK"

Alacaklarının ödenmesine sevindiklerini söyleyen işçilerden S.D. "Tam üç aydır paramızı alamıyorduk. Sadece bizim değil bizimle çalışan 6 kişinin ekmek parası bu. Üç aydır ailelerimize para gönderemiyorduk, çaresiz kaldık. Ayrıca mimarın yanına defalarca gittik ancak sonuç alamadık. Biz hakkımızı istedik. Bunun dışında bir para talebimiz olmadı" dedi.

İntihar etmek isteyen işçiler dekontu görünce vazgeçti

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM"

Mimar S.K. ise "İnşaat ile ilgili tüm masrafları, borçları taşerona ödedim. Sözleşmemize göre ödemeleri hep zamanında yaptım. Benim işçilere 15 bin lira gibi bir borcum yoktu. Birkaç kez bu parayı almak için beni tehdit ettiler. Bu nedenle savcılığa suç duyurusunda bulunmuştum. Bugün emniyet amirinin isteği üzerine, 'Kriz çözülsün, kimsenin canı yanmasın' diyerek parayı yatırdım. Parayı yatırırken 'Bu para tehdit ile alınmıştır' diye not yazılarak havale yaptım. Hemen bu iki işçi hakkında suç duyurusunda bulunacağım" diye konuştu.

İntihar etmek isteyen işçiler dekontu görünce vazgeçti