Euro
15.2663
0.81%
Dolar
13.4501
0.55%
Altın
791.9960
0.25%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
522.505
-9.35%
3ºC
İstanbul
Kar 3 C

  İran Başkonsolosluğu'na molotoflu saldırı

  Cağaloğlu'nda bulunan İran Başkonsolosluğu'na molotoflu saldırı düzenlendi
  • 05.10.2012 - 09:40
  İran Başkonsolosluğu'na molotoflu saldırı

  İran Başkonsolosluğu na molotoflu saldırı #1

  Cağaloğlu Ankara Caddesi'nde bulunan İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosluğu'na saat 07:30 sıralarında molotofkokteyli atıldı.

  Olay yerine polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Saldırıda, konsolosluğun caddeye bakan kapısında yangın çıktı. Olay yerine ulaşan itfaiye ekipleri yangına müdahale ederek söndürdü. Polis ekipleri de olay yerine gelerek saldırganın eşkali hakkında bilgi toplamaya çalıştı. Bu sırada ilginç bir gelişme yaşandı.

  "SALDIRIYI BEN YAPTIM"

  Polis ekipleri saldırgan hakkında topladıkları bilgileri merkeze bildirmeye çalışırken habercilerin yanına gelen bir kişi, saldırıyı kendisinin gerçekleştirdiğini ileri sürdü.

  İRAN BAŞKONSOLOSLUĞU'NA MOLOTOFLU SALDIRI

  İran Başkonsolosluğu na molotoflu saldırı #2

  "İRAN'DA BASKI GÖRDÜM"

  Adının Javad Bıshetab olduğunu söyleyen kişi önce Fransızca, ardından yetersiz Türkçesiyle buradaki olayı kendisinin yaptığını söyledi. Yazar olduğunu ve kitaplarının bulunduğunu söyleyen kişi, İran'da baskı gördüğünü kitaplarının yasaklandığını, bu yüzden İran yönetimini protesto etmek için bu saldırıyı gerçekleştirdiğini ileri sürdü.

  İranlının, sözleri üzerine polis ekipleri gözaltına aldı. Polis otosuna bindirilen İranlı, bir konsolosluk yetkilisine de hakaretler ederek tepki gösterdi. Sirkeci Polis Merkezi'ne götürülen İranlı'nın 22 Mart 2012 tarihinde İran'ın Ankara Büyükelçiliği'ndeki molotoflu saldırıyı da gerçekleştiren kişi olduğu öğrenildi.


  Görüş Bildir