Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
498.868
-1.41%
10ºC
İstanbul
Bulutlu 10 C

  İş adamından çoban okulu girişimi

  'Romanov' cinsi koyunu Türkiye'ye getiren ve üretimine başlayan işadamı Cem Aykaplan, çoban okulu açacağını söyledi.
  • 27.04.2013 - 11:17
  İş adamından çoban okulu girişimi

  İş adamından çoban okulu girişimi #1

  Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin'in özel izni ile 'Romanov' cinsi koyun ırkını Türkiye'ye getiren ve üretimine başlayan İzmirli iş adamı Cem Aykaplan, bölgede çoban bulamadığını ve çoban okulu açacağını söyledi.

  Yurtdışında ve yurtiçinde, turizm ve hayvancılık konularında yatırım yapan Cesi Tarım Ürünleri, Hayvancılık, Tur. İnş. Ltd. Şti.'nin sahibi Cem Aykaplan, "Foça'da 44 bin metrekare alana sahip çiftlik kurduklarını ve üç bin damızlık Romanov koyunu ile başlamak için yola çıktıklarını, ancak insan sıkıntısı yaşadıklarını" ifade etti.

  Aykaplan, "Rusya'da en doğurgan ırk Romanov koyununu Putin'in özel izni ile getirdik. 5-6 adet doğurabilir. Şu an safkan ırk üretiyor, melezleme yapmıyoruz. Satışlarımız başladı. Beş altı aylık kuzuları 2500 liradan satıyoruz. Yüzde 60 oranında tükettik. İlerleyen günlerde daha büyük hedeflerimiz var. Üç bin damızlık ile başlamayı düşündük ve ikiyüz elli adetlik iki parti sürü getirdik. Fakat en büyük sorunumuz insan sıkıntısı. Çobanlarla çalışmak çok zor. En fazla çalışan iki ay çalışıyor. Üç ay çalışanı görmedik. Bunun için özel bir düşüncemiz var. Çoban okulu açmak ve insanları meslek sahibi yapmak istiyoruz. Ülkemizde hayvan sıkıntısını aşmak için çok doğurgan olan bu ırkın önünü açmak ve yaygınlaştırmak gerekiyor" dedi.

  'ROMANOV' KOYUNLARIN ÖZELLİĞİ

  Romanov koyunu, Rusya'da üretilen bir ırk. Sıcak ve soğuğa dayanaklı olup bir batında 5-6 yavru veriyor. Romanov, dünyanın en fazla döl verimine sahip koyunudur. Adaptasyonu en yüksek koyun cinslerinden biridir. Romanov koyunu, kısa kuyruklu, değişik tonda gri renkli yapıya sahiptir. Çift katlı yapağı örtüsüne sahip olan Romanov ırkında yapağı arasında yerleşik kılçık kıllar mevsime göre değişik özellikler göstererek, mükemmel bir ısı izolasyonu sağlamaktadır. Maviye çalan şık ve zarif postu ile tanınmakla kalmayıp deri kalitesi bakımından büyük bir üne sahiptir. Romanov koyunu, eşsiz deri ve yapağı özelliği ile Fransa ve İngiltere'de düzenlenen dericilik fuarlarında ödüller almıştır.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir