Euro
9.0118
0.49%
Dolar
7.4586
1.33%
Altın
437.78
0.06%
Borsa
1.524
-1.43%
Bitcoin
270.908
-0.77%
2ºC
İstanbul
Yağmur 2 C

  İş yerinde kavgayı ilk başlatan tazminat alamayacak

  Yargıtay emsal bir karar verdi. Karara göre; iş yerinde mesai arkadaşlarına sataşan işçiye tazminat ödenmeyecek.
  • İHA
  • 25.04.2019 - 09:15
  • Güncelleme : 25.04.2019 - 09:15
  İş yerinde kavgayı ilk başlatan tazminat alamayacak

  Çalıştığı iş yerinde gürültü çıkardıkları iddia edilen işçileri ikaz eden genç, bir anda kendini kavganın ortasında buldu. İşveren, kavgayı ilk başlatan işçiyi kapı önüne koydu.

  TAZMİNATSIZ KOVULDU

  Yıllardır çalıştığı iş yerinden tazminatsız kovulmanın şokunu yaşayan işçi, soluğu iş mahkemesinde aldı. Haksız ve usulsüz olarak işten çıkartıldığını, kıdem ve ihbar tazminatının ödenmediğini belirten davacı işçi, kıdem ve ihbar tazminatı alacağının davalıdan tahsiline, yargılama giderleri ile ücret-i vekâletin davalıya yüklenmesine karar verilmesini talep etti.

  İş yerinde kavgayı ilk başlatan tazminat alamayacak #1

  MAHKEME DAVAYI KABUL ETTİ

  Davalı işveren, davacının satış yardımcısı olduğunu, davacı ile tedârikçi ürün tanıtım elemanları arasında kavga olayı yaşandığını, tutanak tutulduğunu, iş akdinin haklı sebeple feshedildiğini savundu. Mahkeme davanın kabulüne hükmetti.

  KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI TALEBİNE RET

  Davalı kararı temyiz edince devreye, Yargıtay 9. Hukuk Dâiresi girdi. Davacının tartışmayı başlatan ve fiili olarak ilk saldıranın kendisi olduğunu açıkça beyân ettiğine dikkat çekilen Yargıtay kararında, "Kavgayı ilk başlatan davacı olduğu için sataşmanın davalıya haklı fesih imkânı verdiği anlaşıldığından mahkemece davacının kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi yerine aksi gerekçe ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir. Kararın bozulmasına oy birliği ile karar verdi." denildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir