Petrol
84.41
0.05%
Euro
17.6966
0.04%
Dolar
18.446
-0.01%
Altın
966.52
0.06%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
357.039
0.28%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C

  İşçinin TBMM'de bile can güvenliği yok

  TBMM'nin atık su gideri çalışmasını yürüten işçi Nadir kekilli, toprak kayması sonucu hayatını kaybetti.
  • 16.06.2012 - 06:44
  İşçinin TBMM'de bile can güvenliği yok

  İşçinin TBMM de bile can güvenliği yok #1

  Bu sırada Genel Kurul'da İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı görüşmelerinde olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "İhmal var. Müfettişleri görevlendirdim" dedi

  TBMM Genel Kurulu'nda önceki gece saat 23.00 sıralarında İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası'nın görüşmeleri yapıldı. CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, kürsüden konuşurken, Türkiye'nin ölümlü iş kazalarında dünyada 3. sırada yer aldığını, son 10 yılda iş kazaları nedeniyle toplam 10 bin 723 işçinin yaşamını yitirdiğini belirterek, "Her gün 4 işçi iş kazaları nedeniyle ölüyor ve ne yazık ki önlem alınamıyor" dedi. Çelebi "şu an bir işçi ölüyor olabilir" ifadesini kullanırken, Dikmen Caddesi Merasim Sokak'ta TBMM'nin atık su gideri çalışmasını yürüten şirketin üç işçisinden Nadir Kekilli'nin toprak kayması sonucu göçük altında kaldığı haberi geldi.

  Olay yerine gittiler

  MHP'li Oktay Vural, Çelebi ve Ak Parti'li İsmail Tamer, olay yerine giderek yetkililerden bilgi aldı. Vural, "Tam da Meclis'te İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tasarısı görüşülürken ibretlik bir olay. İbret almalarını diliyorum. Türkiye'de iş sağlığı ve iş güvenliğiyle ilgili ciddi problemlerle karşı karşıyayız" dedi. Tamer de, "Bizim görevimiz Meclis'te görüşülen kanunun biran önce çıkartılarak daha etkili tedbirlerin alınmasını sağlamak ve bunun takipçisi olmak" diye konuştu.

  Çelebi ise, "Ateş düştüğü yeri yakıyor. Şimdi buradan artık ağıt yakma zamanı değil. 'Bu son olsun diyoruz' ama olmayacağını görüyorum. Bu yasanın da buna çare üretmediğini buradan çok açık ifadeyle söylüyorum. Yasa çıkarsanız ne olur?" dedi. Yaklaşık bir saat süren çalışmalar sonunda Nadir Kekilli'nin cesedine ulaşıldı.

  Salon hüzne boğuldu

  Kaza yerinden gelen işçi ölüm haberi, kurtarılacağı ümidini daşıyan Genel Kurul'u hüzne boğdu. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Bir aydınlatmanın olmadığı, yeterli güvenliğin alınmadığı arkadaşlarımızın gözlemleri. Sayın Bakan kürsüde bir ölüm olmaması temennisinde bulunurken orada işçi kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Bu kadar önemli bir tasarıyı görüşürken, Meclis'in atık su gideri inşaatında çalışan bir işçinin göçük altında kalarak hayatını kaybetmesi son derece acıdır. Böyle bir ortamda, bu olay üzerine bu tasarı görüşmelerinin devam etmemesi gerektiğini ve bu görüşmeleri burada sonlandırmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi. Bileşimi yöneten TBMM Başkanvekili Sadık Yakut görüşmelere 10 dakika ara verdi.

  Cinayete kapı aralamak

  Görüşmeler yeniden başladığında CHP'li Çelebi, "Kürsüde konuşurken, 'Belki şu anda, biz konuşurken bir arkadaşımız yaşamını yitirecek' demiştim ve maalesef bunu yaşadık. Bu atmosferde yaşadık ve bu duygularla şu anda Meclis'teyiz. Bu yasayı çıkarmak önemli değil, önemli olan -bu yasanın bir tedbir getirmeyeceğini de burada ifade ettim- halen şu ısrarı sürdürecek misiniz bilmiyorum? Halen yürürlük senesinin, 3 yıl oldu, 2 yıl oldu, bir uygulamayı sürdürmek, bu yeni cinayetlere kapı açmak anlamına gelmiyor mu? Gittik baktık orada yatay sondaj yapılan, zemin etüdü olmayan, hiçbir ışıklandırması olmayan ve aynı zamanda, baretleri filan olması gereken bir çalışma olmadan bir çalışma sürdürülüyor" dedi. CHP'liler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik'e, "Bu işçi kardeşimizin sigortalı olup olmadığını araştırdınız mı?", "Bu işçi kaç saatten beri orada çalışıyor? Biz gelen habere göre 12 saatten fazla çalışan bir işçi" şeklinde sorular yönetti.

  Çelik'ten yanıt

  Çelik, işçinin ölümünden duyduğu uüzüntüyü dile getirirken, "İşte bu yasanın önemi ortada. Neden geç kaldı? Tartışabiliriz ama netice itibarıyla görüşüyoruz. Bir an önce çıkmasının aciliyeti de ortada. Bu Maliye Bakanlığı'yla Deniz Kuvvetleri arasındaki alanda yapılan atık su ile ilgili yaklaşık 4-4,5 metre derinliğinde x ağ kullanılması yani 4 metre aşağıya inecek olan işçiyle ilgili olarak gerekli yan tahkimatın yapılması gerekirken, burada haber alır almaz müfettiş arkadaşları yönlendirdik.

  İlk tespit işverenin ciddi bir ihmali yani bu 'x ağ' dediğimiz bu dayanakları oluşturmamasından büyük ölçüde kaynaklanan bir sorun, bir problem, bir olay, bir müessif durum. Dolayısıyla, burada getirdiğimiz bu yasa risk değerlendirmesi getiriyor. Yani siz, bu x ağ tahkimatını yapmadan oraya işçiyi sokamayacaksınız. Bu yasanın önemi bu, 'Risk değerlendirmesi' dediğim bu. Onun için ışık yanmıyorsa o işçiyi çalıştıramayacaksınız. Müfettişlerimiz hayatını kaybeden kardeşimizle ilgili kaç saat çalışıyor, sigortalı mıydı, değil miydi konularında araştırma yapıyor" diye konuştu.


  Görüş Bildir