Dolar
6.7278
-1.1968%
Euro
7.3823
-0.5724%
Altın
1712.34
-0.9543%
Borsa
103024.34
0.3657%
G. Altın
370.452
-2.1301%
Bitcoin
59127.28
-3.4277%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C
  IŞİD'çilerin evinden Darth Vader maskesi çıktı

  IŞİD'çilerin evinden Darth Vader maskesi çıktı

  2 polisin şehit olduğu IŞİD villalarından çarpıcı detaylar...
  • 27.10.2015 - 08:13

  IŞİD'çilerin evinden Darth Vader maskesi çıktı

  MASKE

  Diyarbakır’da IŞİD’e yönelik operasyonun boyutu çatışmaların sonra ermesiyle ortaya çıktı. Operasyonun ardından Terörle Mücadele, Olay Yeri inceleme ve Özel Harekat şubelerine bağlı polisler bölgede güvenlik şeridi oluşturup inceleme yaparken iki sokaktaki hücre evleri bomba imha uzmanları tarafından arandı. Örgüt evlerinin çevresine yerleştirilmiş olan bazı patlayıcılar da imha edildi. İki hücre evinde çok sayıda bomba, otomatik silahlar, bomba yapımında kullanılan amonyum nitrat ve malzemeler ele geçirildi. Örgüt evlerinin kapı, duvar ve camlarındaki çok sayıda kurşun izinin yanı sıra çevredeki bir çok eve de mermi isabet ettiği görüldü. Operasyonun ardından evlerde çıkan yangınlar itfaiye ekipleri tarafından söndürülürken öldürülen teröristlerin cesetleri de savcıların incelemesinden sonra otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

  Milliyet'te yer alan habere göre, hücre evinin bulunduğu evin bitişiğinde 7 kişilik ailesi ile birlikte oturan Sadullah Gerkez ölümden zor kurtulduklarını belirtti. Gerkez, yaşadıklarını şöyle anlattı:

  Diyarbakır'da çatışmanın yaşandığı IŞİD hücre evleri


  Diyarbakır'da çatışmanın yaşadığı IŞİD hücre evleri VİDEO

  "ÇATIŞMA SIRASINDA EVİMİZE GİRMEYE ÇALIŞTILAR"

  “Olayın olduğu yerle aramızda sadece bir duvar bulunuyor. Uyuduğumuz sırada silah sesleri ile uyandık. Bir anda evimizin içine kadar kurşunlar isabet etmeye başladı. Neye uğradığımızı şaşırdık. Yaklaşık 2 ay önce buraya taşındılar. Bizimle hiç konuşmadılar. IŞİD’li olabileceklerini hiç düşünmemiştik. Silah sesleri arasında yedi kişi evde mahsur kaldık. Çoluk çocuk tuvalet ile banyolarda sığındık. Çatışma sırasında aramızda bulunan duvarı yıkıp bizim eve girmeye çalıştılar. Duvarın önünde bulunan dolap olmasaydı, belki bizi rehin alırlardı veya öldürürlerdi. Biz onlar içeri gireceği sırada kendimizi dışarı attık. Sonra evimizi ateşe vermişler. Evimiz talan oldu can kaybı yaşamadık çok şükür ama evimiz oturulmaz bir halde. Evimizi onarmalarını istiyoruz.”

  EVLENECEĞİZ DEYİP KİRALADILAR

  IŞİD’cilerin villaları evleneceklerini belirterek kiraladıkları, dikkat çekmemek için sakallarını kestikleri ve taşınırken villanın etrafına branda çektikleri ortaya çıktı. Villalardan birinin ağustos ayında 500 liraya Bingöl nüfusuna kayıtlı 30 yaşındaki O.T. tarafından kiralandığı belirlendi. O.T.’nin emlakçıya, “Yakında düğün yapacağım. Annemi babamı yanıma alıp ailemle kalacağım” dediği öğrenildi.

  ŞARAPNELE KARŞI 'DARTH VADER'

  Villa ve evlerde yapılan aramalarda IŞİD’ciler tarafından kullanılan çok sayıda Star Wars filmlerinin kötü karakteri ‘Darth Vader’ın plastik maskesi de bulundu. Teröristlerin bu maskeleri şarapnel parçalarına karşı korunmak amacıyla kullandığı öğrenildi.

  Görüş Bildir