Petrol
93.67
0.32%
Euro
18.3018
-0.33%
Dolar
18.5772
-0.27%
Altın
1.023
-0.19%
Borsa
3557
2.09%
Bitcoin
374.450
0.62%
20ºC
İstanbul
Çok bulutlu 20 C

  IŞİD'in Gaziantep hücresi deşifre oldu

  IŞİD'in Gaziantep hücresinin peşine düşen emniyet ve istihbarat birimleri, tek tek belirlediği örgüt üyelerini yakaladı.
  • Ajanslar
  • 05.09.2016 - 09:03
  IŞİD'in Gaziantep hücresi deşifre oldu

  IŞİD in Gaziantep hücresi deşifre oldu #1

  IŞİD'in Türkiye sorumlusu İlhami Balı'nın talimatıyla kurulan hücrenin yöneticisi Efe kod adlı Yunus Durmaz'dı.

  Kimlikleri tek tek belirlenen Gaziantep hücresinin önemli isimlerinden çoğu yakalandı. Deniz Büyükçelebi ile Edremit Türe ise firari.

  GÖREV EMRİ

  19 Mayıs'ta Gaziantep'te polisin operasyonunda yakalanmamak için kendini patlatan Yunus Durmaz'ın bilgisayarında ele geçirilen bir belgede, örgüt üyelerinin yapacağı görevlerin tek tek belirlendiği ortaya çıktı.

  Türkiye sorumlusu İlhami Balı'nın gönderdiği ‘3056' isimli belgeye göre hücredeki IŞİD'lilerin görevleri şöyle:

  - Ebu Meryem kod adlı Abdulmubtalip Demir, ameli (canlı bomba eylemi) yapacak olanlara patlayıcı devresini verecek. Depo bulacak, tüp (sanayi tüpü gibi), nitrat, mermi ve malzemeleri depolayacak.

  - Hüseyin Tunç, nitrat satın alma ve taşıma işlerini yapacak. Gaziantep'te eylem yapılacak yer ve kurumlarla ilgili istihbarat toplayacak grubun başındaki Abdulbasir Kod adlı Murat Taşçı'ya bağlı grupta Abdulhakim kod adlı Ahmet Güneş, Huzeyfe kod adlı İbrahim Halil Alçay ve Hakan Şahin bulunuyor.

  - Kundi kod adlı Yakub Şahin, Türkiye- Suriye arasında telefon ve mesaj irtibatını sağlayarak gelen ve giden adamların tertibini yapacak. Burada çalışan ve bilgi verenlerin emanetlerini ve isteklerini Efe'ye (Yunus Durmaz), bildirecek. Gelenleri karşılayacak ve ihtiyaçlarını giderecek.

  - Eymen kod adlı Metin Akaltın, genel olarak işlerin tertip sorumlusu, muhasebeci Resul Demir araç alma-satma ve devir işlerini yapacak.


  Görüş Bildir