Dolar
6.8683
0.1034%
Euro
7.7863
0.3246%
Altın
1809.09
0.5843%
Borsa
117651.33
2.476%
G. Altın
399.369
0.6071%
Bitcoin
63948.11
0.4774%
23ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 23 C

  İsmailağa Cemaati: Plajda tebliğe karşıyız

  Bazı gazete ve haber sitelerinde yeralan "plajda bikinili kadınlara 'kapanın' telkini" haberlerine İsmailağa Cemaati'nden tepki geldi.
  • 27.06.2014 - 07:05
  İsmailağa Cemaati: Plajda tebliğe karşıyız

  İsmailağa Cemaati: Plajda tebliğe karşıyız #1

  Sabah Gazetesi'ne konuşan İsmailağa Vakfı Müdürü Murat Vanlıoğlu, plajlarda tebliğ yaparken görüntülenen ve günlerdir bazı gazete ve haber sitelerinde geniş olarak yer alan tebliğcilerin İsmailağa Cemaati ile uzaktan yakından ilgisinin olmadığını söyledi.

  "CEMAATİMİZLE HİÇBİR İLGİLERİ YOK"

  Medyada bu haberlerde İsmailağa Cemaati'nin isminin karıştırılmasının büyük bir haksızlık olduğunu ve camia olarak bu haberlerden rahatsızlık duyduklarını söyleyen Vanlıoğlu, böyle bir tebliğ yöntemini asla kabul etmediklerinin ısrarla altını çizdiklerini söyledi.

  "MEYHANEDE TEBLİĞİN BİLE BİR USULÜ VARDIR"

  İsmailağa Vakfı'nın tebliğ işlerinden sorumlu başkanı Ramazan İlhan ise plajdaki görüntüler ve bu faaliyetin İsmailağa Cemaati ile ilişkilendirilmesi hakkında şunları söyledi:

  "Plajda tebliğ yapan bu arkadaşımız belki kötü niyetli biri değildir ama işin ehli olmadığı anlaşılıyor. Gazetecilere de İsmailağa Cemaati'nden olduğunu söylemiş. Bir camianın ismini kullanarak böyle bir şey yapması çok büyük bir hata. Biz bu tebliğ yöntemini savunmuyoruz. Her şeyin bir usülü adabı var. Biz davet üzerine gidiyoruz. İllerden ilçelerden çağrılıyoruz. Esnafları ziyaret ediyoruz. Kahvehanelere, Meyhanelere giderek dinden imandan haberdar ediyoruz. Gittiğimiz yerlerde çok olumlu neticeler alıyoruz. Ben 35 yıldır Mahmut Efendi Hazretleri'nin yanında bulunuyorum. Kendisi dinin insanlara anlatılmasını hep bize tavsiye etmiştir. Ancak bunun usülüne göre yapmamızı, yerine ve zamanına göre gerçekleştirmemiz gerektiğini söylemiştir. "

  "İNSANLAR İÇKİSİNİ BIRAKIP BİZİ DİNLİYOR"

  Gittikleri yerde önce yöneticileri ziyaret ettiklerini ve kendilerini tanıttıklarını söyleyen Ramazan İlhan, kahvehanelerde oyunu bırakarak, meyhanede içkisiyi bırakarak insanların saygıyla kendilerini dinlediklerini, sorular sorduklarını söyledi:

  "Bir beldeye gittiğimiz zaman evvela mülki erkanı, valiyi, emniyet müdürünü, kaymakamı, müftüyü, hastane başhekimini ziyaret ediyoruz. Yanımızdan gelen arkadaşlar dükkan dükkan geziyorlar. İnsanlar bundan çok memnun oluyor. Sorular soruyorlar, cevaplar veriyoruz. Kafeye ya da meyhaneye gittimiz zaman çok olumlu tepkilerle karşılaşıyoruz. Olumsuz bir durumu çok nadir olarak yaşıyoruz. Diyelim bir meyhaneye gittik önce müessese sahibine gidiyor ve izin alıyoruz. Para toplamak, siyaset yapmak gibi bir niyetimizin olmadığını söylüyoruz. Onlar da memnuniyetle karşılıyor. İnsanlar oyununu, içkisini bırakıyorlar. Saygıyla karşılıyor. Biz de içkinin zararlarını anlatıyoruz, kumarın kötülüklerini aktarıyoruz. "

  "PLAJDA TEBLİĞ YAPILACAKSA İÇERİDE DEĞİL KAPISINDA YAPILIR"

  "Plajda, çıplak insanların arasında tebliğ yapmak usül yönünden yanlıştır. İnsanlara mutlaka bunu yapacaksan gider plajın kapısında, herkes giyinikken yaparsınız. Herkes bunu yapamaz. Evvela kendisinin bilmesi lazım. Hocalık vasıflarına haiz olması gerekir. Bu kişi hoca değil, alim değil. Kendi işgüzarlığından kaynaklanmış olabilir. Her işi ehli yapması lazım. Yarım doktor candan yarım hoca dinden eder. "

  Görüş Bildir