Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.648
-1.09%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  İsmet İnönü ölümünün 41. yılında doğduğu evinde anıldı

  İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, 41. ölüm yıl dönümünde, doğduğu evde düzenlenen törenle anıldı.
  • 25.12.2014 - 17:07
  İsmet İnönü ölümünün 41. yılında doğduğu evinde anıldı

  izmir

  İsmet İnönü’nün, restore edilerek müzeye dönüştürülen evinin önünde düzenlenen törende konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İnönü’nün kahraman bir asker, başarılı bir komutan, tecrübeli bir diplomat ve usta bir devlet adamı olduğunu söyledi. Pekdaş, açıklamalarına şöyle devam etti;

  BÜYÜK SALDIRIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ

  "Bugün bazı televizyonları açtığımızda İsmet İnönü’ye büyük saldırı ile karşı karşıyayız. Hiçbir milli kahramanı tarihteki yerine koymuyorlar. Cumhuriyet’in yaşaması için, ülkeyi 2’nci Dünya Savaşı’na sokmamak için büyük bedeller ödediler. Her insanı, her kurumu ve her olayı kendi zamanında değerlendirmek gerekir.

  CANLARIYLA SAVAŞIN İÇİNE GİRMİŞLERDİR

  Bugünden bakıp İsmet İnönü’ye saldırarak Cumhuriyet Halk Partisi’ni kötülemek kadar aymazlık yoktur. Onlar kanlarıyla, canlarıyla bir savaşın içine girmişlerdir. Dünyanın en önemli antiemperyalist savaşını vermişler ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu olan Lozan Belgesi’nin imzalanması için çalışmışlardır. Demokrasiye geçişi sağlamışlardır.

  İsmet İnönü ölümünün 41. yılında doğduğu evinde anıldı #2

  YAŞAMASINI SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ

  Türkiye’de sancısız şekilde çok partili döneme geçiş olmuştur. Emeğe saygı göstermek, vefa bilmek, büyük devlet adamlığını tescil etmek gerekir. Özellikle bugünlerde buna daha çok ihtiyacımız var. Büyük bir hukuksuzluk içindeyken anıları önünde saygı ile eğilmek onlara vefa borcumuzu sürekli dile getirmek zorundayız. Bizlerin görevi çok; onları unutturmamak, onların hep yaşamasını sağlamak zorundayız"

  MÜZE EV GEZİLDİ

  Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkezi Eğitim ve Bilim Danışma Kurulu Üyesi Ahmet Gürel de, İsmet İnönü’yü ölümünün 41. yılında doğduğu evde anmanın ayrı bir önemi olduğunu söyledi. İnönü’nün yaşamından kısa anekdotlar veren Gürel, İnönü’nün Lozan’da büyük bir devlet adamlığı başarısı sergilediğini belirterek, zor geçen görüşmeler yüzünden bir gecede saçlarının beyazladığından bahsetti. Anma töreninde 83 yaşındaki emekli tarih öğretmeni Ertuğrul Atlet de kısa bir konuşma yaparak, herkesi İsmet İnönü’ye sahip çıkmaya çağırdı. Törene katılanlar konuşmaların ardından Konak Belediyesi’nce restore edilen İsmet İnönü Müze Evi’ni gezdi.

  İsmet İnönü ölümünün 41. yılında doğduğu evinde anıldı #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir