Petrol
111.16
-1.15%
Euro
17.4031
0.09%
Dolar
16.6876
0.30%
Altın
974.99
0.21%
Borsa
2408
0.25%
Bitcoin
317.865
-6.04%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C
  İsmet Yılmaz: Bedelli askerlik yok

  İsmet Yılmaz: Bedelli askerlik yok

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, hükümetin gündeminde bedelli askerlik ile ilgili bir çalışma olmadığını belirtti.
  • 12.05.2014 - 08:54

  İsmet Yılmaz: Bedelli askerlik yok #1

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un sürekli gündeme getirdiği bedelli askerlik tartışması, yine Savunma Bakanı Yılmaz'ın yalanlamasıyla son buldu. 

  Afyonkarahisar'dan akşam saatlerinde Kütahya'ya gelen Bakan İsmet Yılmaz, Valililiği ziyaret etti. Vali Şerif Yılmaz ile bir süre görüşen Bakan Yılmaz, gazetecilerin soruları üzerine sınır güvenliğinde sadece karakolların yapılmadığını, bazı yerlerde karakolların yanına duvarlar çekildiği, bazı yerlerde de sensörlerle uyarı sistemi konulduğunu söyledi.

  "SINIR GÜVENLİĞİNİ KORUMAK DEVLETİN ASLİ VAZİFESİ"

  Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü;

  "Bazı yerlerde karakollar, duvarlar ve sensörle uyarı sistemi birlikte yapılıyor. İstiyoruz ki sınırlarımızı hem vatandaşlarımız için daha güvenli hale getirelim, hem de kaçakçılık ve hukuk dışı faaliyetler yapılmasını önleyelim. Bu yönde büyük bir çalışma devam ediyor. Yani Doğu Anadolu'nun İran sınır bölümü yapıldı. Hatay bölümünün karakolları yapıldı. Ancak aradaki sensörler ile ilgili çalışmalar, güvenlik yolları devam ediyor. Suriye bölümünde de çalışmalar devam ediyor. Bunların yapılması için süre gerekiyor, bittiğinde en güvenli halini almış olacak. Her ülke kendi sınır güvenliğini almakla hükümlüdür. Kendi vatandaşlarını can güvenliğini almak zorundadır, bizim de yaptığımız budur. Sınır güvenliğini korumak, sağlamak devletin asli vazifesidir."

  "BEDELLİ ASKERLİK YOK"

  Bir gazetecinin 'Bedelli askerlik gündeminizde var mı?' şeklindeki sorusuna 'Hayır' yanıtını veren Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz şöyle konuştu;

  "Bedelli askerlik gündemimizde yok. Bedelli askerlik söylentisi çıkartılması askerlik dönemi gelenlerin askere gitme fikrini ertelettiriyor. Bir örneğini vereyim geçen dönem silahlı kuvvetlerimize 130 tane doktor askere gitmek için başvurarak sülüsünü aldı. Dolayısıyla 130 asker gelince biz de dağıtımını yaptık. Ancak gidip teslim olanların sayısı 30 oldu. 100 kişi vazgeçti, neden böyle olmuştu. Muhtemelen bu bedelli söylentisi kişilerin askere gitme kararını tehir ettiriyor. Affı da, bedelliyi de kullanmamamız lazım."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir