Euro
9.7876
0.19%
Dolar
8.122
0.18%
Altın
463.38
-0.1%
Borsa
1.365
-0.87%
Bitcoin
461.526
0.11%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C

  İspanya'da boğulan 3 Türk için 3 gün yas ilan edildi

  İspanya'nın Marbella kentinde denize giren işitme engelli 2 Türk öğrenci ve kendilerini kurtarmaya çalışan bir öğretmen boğuldu.
  • 14.04.2015 - 11:11
  İspanya'da boğulan 3 Türk için 3 gün yas ilan edildi

  vergi.jpg

  Engelli Bireylere Dönük İstihdam Edilebilir Mesleki Becerileri Kazandırma projesi kapsamında, Çanakkale'nin Gelibolu ilçesindeki Anafartalar Özel Eğitim Meslek Lisesi'nden İspanya'nın Marbella kentine giden işitme engelli öğrenciler Şakir Çelik (19) ve Serdar Fidan (18) ile öğretmen Ümit Nalbant (29) denizde boğularak hayatını kaybetti. Bir diğer öğrenci ise hastaneye kaldırıldı.

  ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİLERİ KURTARMAK İSTERKEN BOĞULDU

  Yapılan açıklamada, 3 öğrencinin denizde yüzdükleri sırada boğulmaya başladıkları ve öğretmenin bunu görerek öğrencileri kurtarmak için yanlarına gittiği ifade edildi. Çabaları sonuç bulmayan öğretmenin kendisi de 2 öğrenci ile birlikte boğulmaktan kurtulamazken, üçüncü öğrenciyi bir sörfçünün kurtardığı öğrenildi. Sahildeki sağlık görevlileri tarafından yapılan ilk yardımın ardından hastaneye kaldırılan öğrencinin kritik durumda olduğu bildirildi.

  KENTTE 3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

  Yetkililer, 2 öğrencinin ve 1 öğretmenin gün ortasında nasıl boğulduklarına ilişkin soruşturma başlatırken, olayın ardından Marbella kentinde 3 gün yas ilan edildi. Marbella Belediyesi'nin Vatandaş Güvenliği üyesi Felix Romero, "Belediye Başkanımız Angeles Munoz, belediyemiz ve kentimiz, yaşanan olaydan dolayı büyük bir üzüntü duyuyor. Çok üzücü bir kaza oldu ve polisin hemen müdahalesiyle 1 can kurtarılabildi" dedi.

  Marbella Belediye Başkanı Munoz da sosyal paylaşım sitelerinden gönderdiği mesajda, "Başsağlığımız ve desteğimiz ailelere ve arkadaşlarına" diye yazdı. İspanyol basınında yer alan haberlerde, "La Venus" plajında hiçbir can kurtaranın bulunmamasına ve denizin durumunu belirten bayrağın asılı olmamasına dikkat çekildi.

  İspanya da boğulan 3 Türk için 3 gün yas ilan edildi #2

  BOĞULAN ÖĞRENCİ, ÇOK İYİ YÜZME BİLİYORMUŞ

  İspanya'nın güneyindeki Marbella kentinde, denizde boğulan 3 kişiden Serdar Fidan'ın yüzmeyi iyi bildiği, denizi çok sevdiği bildirildi. Fidan'ın dedesi İsmail Sarı, 4 yıldır Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde bulunan Anafartalar İşitme Engelliler İlköğretim Okulu'nda faaliyet gösteren Gelibolu Anafartalar Özel Eğitim Meslek Lisesi'ne giden torununun bu yıl mezun olmasını beklediklerini söyledi.

  BABASI "BEN GEZMEDİM, SEN BARİ GEZ" DİYEREK GÖNDERDİ

  Okulun, başarılı öğrencileri gezi kapsamında İspanya'ya götürdüğünü ifade eden Sarı, şöyle konuştu: "Maddi durumları çok iyi değil. Babası Ahmet, düşük maaşla işçi olarak çalışıyor. Annesi Günnur, yaşlı bir kadına hasta bakıcılık yaparak aile bütçesine destek oluyor. Bir kız kardeşi var 10 yaşlarında. Onun da sağlık problemleri var, sürekli İzmir'e gidip geliyorlar. Okula gidiyor ama sağlık nedenlerinden hep rapor almak zorunda kalıyor. Dalgalara kapılıp öldüğü söylendi bize. Yüzde 50 işitme engelli, cihazla duyabiliyor. Gitmeden önce uçaktan korktuğunu söyledi. Babası 'ben gezmedim sen bari gez' diyerek İspanya'ya gönderdi. 300 avro vermiş babası."

  AİLE PSİKOLOJİK DESTEK ALIYOR

  Eniştesi Abdülkadir Çürük ise gittiği gün evlerinde beraber kahvaltı yaptıklarını belirterek, "Denizi çok seven bir çocuktu. Yüzmeyi iyi biliyordu. Denize ben götürüyordum. Denize ilk girer en son çıkardı. Denizde boğulması nasıl oldu anlamak zor" dedi. Fidan'ın yalnız bırakmadıkları ailesine psikolojik destek sağlandığını dile getiren Cengiz, üzgün olduklarını söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir