Petrol
76.2
-1.26%
Euro
19.6889
0.51%
Dolar
18.6434
0.06%
Altın
1.071
0.07%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
325.300
2.05%
12ºC
İstanbul
Hafif yağmur 12 C
  Isparta'da Osmanlıca klavye üretildi

  Isparta'da Osmanlıca klavye üretildi

  Isparta'da bir şirket, Latin harflerin yanında Osmanlıca harflerin de bulunduğu Osmanlıca klavye üretti.
  • 26.09.2013 - 09:04

  Isparta da Osmanlıca klavye üretildi #1

  Isparta'da 162 çeşit Kur'an-ı Kerim basan bir şirketin teknoloji birimi, Ar-Ge çalışması sonucunda, bilgisayarda Osmanlıca yazımı kolaylaştırmak amacıyla üzerinde Latin harflerin yanında Osmanlıca harflerin de bulunduğu Osmanlıca klavye üretti.

  AMAÇ TÜRKÇE İLE İSLAM'I BÜTÜNLEŞTİRMEK

  Şirket müdürü Ali Yıldız, geçmişte Türkçe'yi İslam ile bütünleştirmek için 'Osmanlı alfabesi' şeklinde bir elifbanın geliştirildiğini söyledi.

  Osmanlıca'nın Türkler tarafından uzun yıllar kullanıldığını anlatan Yıldız, Osmanlıca'nın günümüz Türkçe'sinden fazla bir farkının olmadığını, tek farkın Latin harfleri yerine Kur'an harflerinin kullanılması olduğunu kaydetti.

  BELGELERİ OKUYAMIYORUZ

  Türkiye'nin çok zengin bir Osmanlıca bilgi arşivinin bulunduğunu, buna rağmen bugün çoğu kişinin bunları okuyamadığını ifade eden Yıldız, 'Dünya üzerinde kütüphaneye gidip de ecdadından bir şey okumayan bir millet gösterilemez.' dedi.

  Son yıllarda millet olarak Osmanlıca arşivlerin zenginliğinin farkına vardıklarını, çok sayıda kişinin Osmanlıca öğrenmeye başladığını vurgulayan Yıldız, gönüllü kuruluşlar tarafından geçen yıl binlerce kişiye Osmanlıca kursu verildiğini aktardı.

  'İLK OSMANLICA DERGİYİ BİZ ÇIKARDIK'

  Bu kapsamda 85 yıl aradan sonra Türkiye'nin ilk Osmanlıca dergisini çıkardıklarını ve yoğun ilgi ile karşılaştıklarını anlatan Yıldız, sanal ortamda Osmanlıca yazmak isteyenlere yönelik de bir yazılım geliştirdiklerini ve bunun 50 binin üzerindeki kişi tarafından indirildiğini kaydetti.

  Osmanlıca'nın bilgisayarda Latin harfleri ile yazılmasının mümkün olmadığını ve bu durumun da üzerinde Osmanlıca karakterlerin bulunduğu klavye yapmayı zorunlu hale getirdiğini ifade eden Yıldız, bu nedenle bir Osmanlıca klavye geliştirmeyi kararlaştırdıklarını dile getirdi.


  Görüş Bildir