Euro
15.1255
-0.77%
Dolar
13.3496
-0.56%
Altın
790.3270
-0.68%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
574.496
0.52%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  İstanbul Boğazı'nda mahsur kalan Ruslar kurtarıldı

  Rusya'dan botla Madagaskar'a doğru yola çıkan iki Rus genç, İstanbul Boğazı'nda botları su almaya başlayınca ölümle burun buruna geldi.
  • Ajanslar
  • 24.04.2016 - 11:57
  İstanbul Boğazı'nda mahsur kalan Ruslar kurtarıldı

  Rusya'dan hücum botuyla yola çıkarak Afrika kıtasındaki Madagaskar Cumhuriyetine giden çılgın iki Rus genç, botlarının patlayarak su alması sonucu İstanbul Boğazı'nda mahsur kaldı. Botlarını tamir edemeyen ve denizin ortasında hareketsiz şekilde batmaya başlayan gençlerin yardımına yardım timleri yetişti.

  İstanbul Boğazı nda mahsur kalan Ruslar kurtarıldı #1

  MOSKOVA'DAN BOTLA YOLA ÇIKTILAR

  Dünyada olup biten olayları, savaşları ve sorumlu coğrafyaları kayıt altına alarak Rus halkına göstermek isteyen mühendis 27 yaşındaki Alexander Panov ve market görevlisi 35 yaşındaki Artem Kirakozov isimli iki Rus, hücum botuyla Rusya'nın Moskova şehrinden 3 gün önce yola çıktı.

  Evrakları tam olan, yanlarına aldığı kumanyalarla birlikte 20 gün içinde Afrika kıtasının Madagaskar Cumhuriyeti'ne varmaya çalışan Rus gençleri, zorlu yolları aşarak İstanbul Boğazı'na ulaştı.

  İstanbul Boğazı nda mahsur kalan Ruslar kurtarıldı #2

  ÇIĞLIK ÇIĞLIĞA YARDIM İSTEDİLER

  Rus gençler İstanbul Boğazı'na giriş yaptıklarında Kuleli açıklarında botları, altta değen bir cisim nedeniyle patladı. Botun su aldığını fark eden gençler, pompayla suyu tahliye etmek istedi ancak başarılı olamadı. Botu tamir edemeyen Rus gençler, boğazdaki akıntı nedeniyle Ahırkapı açıklarına sürüklendi.

  Akıntıyla birlikte sürüklenen gençler bir süre sonra İngilizce "Help" yardım çığlığı atarak el ve kol hareketleri yapmaya başladı.

  İstanbul Boğazı nda mahsur kalan Ruslar kurtarıldı #3

  Boğaz'da mahsur kalan Rusları Türk arama kurtarma timleri kurtardı İZLE

  NEFES KESEN OPERASYON

  Rus gençlerinin yardım çığlıklarını duyarak el ve kol hareketlerini gören Genç Denizciler ve Dayanışma Derneği (GEDDAD) SAR timleri hücum botuyla yola çıktı. Ruslara ulaşan tim, nefes kesen bir operasyonla onları kurtardıktan sonra botlarıyla birlikte GEDDAD Ahırkapı İstasyonu'na götürdü.

  Botlarının suyla dolması ve sürüklenmesi nedeniyle endişelenen Rusların zarar gören botu timler tarafından tamire alındı. Güvenli yere götürülen Rus gençleri olayın şokunu atlattıktan sonra misafir edilmek üzere GEDDAD merkez binasına götürüldü.

  İstanbul Boğazı nda mahsur kalan Ruslar kurtarıldı #4

  RUS GENÇLERİ MİSAFİR ETTİLER

  Rus gençleri karşılayan GEDDAD Yönetim Kurulu Başkanı Umur Zamanoğlu, onları dernek binasında misafir etti. Gençlerin tüm ihtiyaçlarını gideren Zamanoğlu, onlarla sohbet ederek tavsiyelerde bulundu.

  Yaşanan olay hakkında açıklama yapan Kaptan Umur Zamanoğlu, "Botlarında bir problem meydana geliyor. Botun altı zarar gördüğü için su almaya başlıyor. Bu olay yaşanırken bizim arkadaşlara ulaşıyorlar. Arkadaşlarımız onları fark edince onlara yardımda bulunuyor ve kurtarma istasyonumuza çekiyorlar. İstasyona çekildikten sonra gerekli bakım çalışmalarını yapıyorlar." dedi.

  İstanbul Boğazı nda mahsur kalan Ruslar kurtarıldı #5

  "EN TEHLİKELİ YERLERE HAREKET HALİNDEYİZ"

  Arkadaşıyla birlikte yolculuğa çıkan Rus genci Artem Kirakozov ise, şunları söyledi:

  "Moskova'dan Madagaskar'a uzanan bu yolculuğu 6 metrelik bir şişme kurtarma botuyla gerçekleştiriyoruz. Bu seyahat esnasında vermek istediğimiz mesaj ise; insanların sınırlarını zorlayarak neler yapabilecekleri, korkularıyla yüzleşerek her şeyi elde edebileceklerdir. Dünyanın en tehlikeli yerlerine hareket halindeyiz. Gerek İstanbul Boğazı, Yunanistan'da göçmenlerin bulunduğu bölgeler, Afganistan, Mısır ve Aden Körfezindeki tehlikeli bölgeleri seyahat ederek, her gün işinden evine giden insanlara mesaj vermek istiyoruz. Dünyada çeşitli sıkıntıların ve tehlikeli yerlerin olduğunu aktarmak istiyoruz."

  İstanbul Boğazı nda mahsur kalan Ruslar kurtarıldı #6

  "MELEK GİBİ GÖKYÜZÜNDEN DÜŞTÜLER"

  Rus Kirakozov, böyle bir problemle karşılaşırız diye hazırlıklı olduklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Çok korktuğumuz söylenemez ama endişelenmediğimiz de söylenemez. Burada kaldık, suyun ortasındayız ve nereden yardım bulabiliriz diye düşünüyorduk. Endişelenmeye başladığımız da bir melek gibi gökyüzünden düştüler. Bizi aldılar, çok fazla İngilizce bilgileri yoktu ama tek yapmak istedikleri şey o da bize yardım etmekti. Bir melek gibi geldiler, yardım ettiler ve şimdi de sizle beraberim."

  "TÜRKLERE KARŞI ÖN YARGI YOK"

  Kirakozov, "Son dönemde bozulan Türk-Rus ilişkileri konusunda Rus halkının düşüncesi nedir?" sorusuna şöyle yanıt verdi: "Düşünülen ya da göründüğü gibi değil. Ülkenize geldiğimizde gerek kolluk güçlerinin gerekse gönüllü insanların hatta halk, bize yardım etme gayesi içerisinde ve dostane yaklaşıyor. Ülkemizde Türk halkına hiçbir şekilde ön yargı olmadığı gibi düşmanlık beslenmiyor. Tıpkı onların bizi ağırladığı gibi biz de iyi niyet ve duygular besliyoruz. Öte yandan politik hamleler gereği bu tür şeyler oldu. Ancak her iki halkında birbirine karşı ön yargı, şiddet eylemi olmadığı gibi her iki halk dost."

  GEDDAD binasında konaklayan Rus gençler, botlarının tamiratının bitirilmesinin ardından Ahırkapı İstasyonu'ndan Çanakkale Boğazı'na doğru uğurlandı. Çanakkale Boğazı'nı geçerek Akdeniz'e inecek olan gençler, Aden Körfezi'nden geçerek Atlas Okyanusu'na açılacak.


  Görüş Bildir