Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
363.884
0.08%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  İstanbul trafiğine elektrikli bisiklet çözümü

  İstanbul'da yaşanılan trafik çilesine İSPARK'tan elektrikli bisiklet çözümü getiriliyor.
  • 22.05.2014 - 11:39
  İstanbul trafiğine elektrikli bisiklet çözümü

  İstanbul trafiğine elektrikli bisiklet çözümü #1

  Trafik sorunu yaşamadan şehrin dolaşılmasını sağlamak amacıyla akıllı bisiklet sistemini İstanbulluların kullanımına sunan İSPARK, Danimarka'nın başkenti Kopenhag başta olmak üzere birçok şehirde kullanılan elektrikli bisikletleri bu yıl içinde İstanbul'a getiriyor.

  AKILLI BİSİKLET TARİHİ YARIMADADA UYGULANACAK

  İSPARK ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan proje ile akıllı bisiklet sistemi tarihi yarımadada uygulanacak. İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteklediği projenin bir yıl içinde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

  İLK ETAPTA UYGULANACAK GÜZERGAHLAR

  İlk etapta Sultanahmet, Topkapı Sarayı önü, Gülhane Parkı ve Eminönü olmak üzere dört istasyonla hizmet vermeye başlayacak akıllı bisiklet uygulaması bu güzergahta yayalaştırma projesi kapsamında genişletilecek. Tarihi Yarımada'da belirli noktaların araç trafiğine kapatılmasıyla birlikte hattın Beyazıt, Vezneciler, Süleymaniye ve belirlenecek diğer alanlarda yaygınlaştırılması düşünülüyor.

  "ELEKTRİKLİ BİSİKLETLERİ DE DEVREYE SOKACAĞIZ"

  Şehiriçi bisiklet ulaşımının yaygınlaştırılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile koordineli çalışmalar yürüttüklerini belirten İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik, "Kentin birçok noktasında bisiklet severlerin bu imkândan yararlanması için elektrikli bisikletleri de devreye sokacağız. Kısa zamanda yokuşları elektrikli bisikletlerle aşacağız" dedi.

  AKILLI BİSİKLET FLORYA-YEŞİLKÖY'DE

  İSPARK Kadıköy-Kartal sahilinde başlattığı Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemini şimdi de Florya-Yeşilköy arasındaki güzergâhta hayata geçiriyor. Yaklaşık 6 kilometrelik Florya-Yeşilköy güzergâhında hayata geçirilecek projede 5 istasyon bulunacak. 100 bisikletle hizmet verilecek uygulama kapsamında hasar gören bisikletlerin tamir edilebildiği bakım onarım kademesi ile daha kaliteli ve etkin hizmet verebilmek için müşteri hizmetleri noktası da bulunacak.

  KADIKÖY-KARTAL HATTINDA ÜCRET KARŞILIĞINDA KİRALANABİLİYOR

  Test–kontrol çalışmalarında sona gelinen sistem yakın zamandabisiklet severlerin kullanımına sunulacak. İstanbullular, Kadıköy-Kartal hattında, kredi kartı ve abone kartla 1 saati 2 TL, 2 saati 3 TL günlük 25 TL ücret ödeyerek haftanın her günü 07.00 ile 24.00 saatleri arasında bisiklet kiralayabiliyorlar.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir