Euro
15.165
-0.70%
Dolar
13.4059
-0.49%
Altın
793.61
0.00%
Borsa
1922
-4.42%
Bitcoin
464.137
-6.10%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  İstanbul trafiğine eski Galata çözümü

  Haliç Köprüsü'nde süren bakım çalışmalarından dolayı artan trafik sorununa eski Galata Köprüsü ile çözüm aranıyor...
  • 29.06.2012 - 14:07
  İstanbul trafiğine eski Galata çözümü

  İstanbul trafiğine eski Galata çözümü #1

  Üç yıldır Feshane-Sütlüce arasında bulunan ve sadece yaya trafiğine açık olan eski Galata Köprüsü,Balat-Hasköy arasına taşındı. Montaj çalışmaları süren köprünün 20 gün içinde yeniden araç trafiğine açılması planlanıyor. Böylece Haliç Köprüsü'ndeki çalışmalardan kaynaklanan yoğunluk azaltılmış, Haliç Köprüsü'ne alternatif sağlanmış olacak.

  1845'te Sultan Abdülmecid zamanında yapılan, çok uzun yıllar İstanbul trafiğinin yükünü çeken eskiGalata Köprüsü, üç yıl önce Feshane-Sütlüce arasına taşınmış ve sadece yayaların kullanımına açılmıştı.Feshane ve Haliç Kongre Merkezi'ne yaya ulaşımını kolaylaştıran köprü, üç yıldır çeşitli kültürel etkinliklere de sahne oluyordu. Ancak birkaç gün önce sürpriz bir gelişme oldu. Eski Galata KöprüsüFeshane önünden alındı. İki parçaya ayrılan köprü, eski yerine, Balat-Hasköy arasına getirildi. Montaj çalışmaları süren köprünün, Haliç Köprüsü'ndeki çalışmalar nedeniyle oluşan yoğunluğa çözüm bulmak, Haliç Köprüsü'ne alternatif oluşturmak için geçici bir süre araç trafiğine açılması planlanıyor.

  ARAÇ YÜKÜNÜ KALDIRABİLİR Mİ!

  Köprünün yeniden kurulması için çalışmalar hızla sürerken eski Galata Köprüsü'nün araç trafiğine açılması halinde büyük bir tehlikenin ortaya çıkacağı tartışılmaya başlandı bile. 167 yıllık köprünün bakımsız olduğu ve araç yükünü kaldıramayacağı iddiaları var. Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili sessizliğini koruyor. İBB yetkilileri, eski Galata Köprüsü'nün taşınması ve yeniden trafiğe açılmasıyla ilgili sorularımıza 'herhangi bir açıklama yapılmayacak' şeklinde yanıt verdi. Ancak köprünün montajını yapan görevliler, köprünün 20 gün içinde tamamlanıp 3 aylığına küçük araçlar için trafiğe açılacağını doğruladı.

  YANGINDA HASAR GÖRMÜŞTÜ

  Eski Galata Köprüsü, 1845'te Sultan Abdülmecid zamanında Bezm-i Alem Valide Sultan tarafından yaptırıldı. 1863, 1875 ve 1912 yıllarında yenilenen Galata Köprüsü, 16 Mayıs 1992'de çıkan yangının ardından onarılarak Balat- Hasköy arasına kuruldu, Karaköy-Eminönü arasındaki eski köprü yerine ise modern bir köprü yapıldı. Eski Galata Köprüsü, daha sonra Haliç'teki su ve canlı sirkülasyonunu engellediği gerekçesi ile parçalara ayrılarak Balat ve Hasköy'e çekildi. 2009 yılında da Feshane-Sütlüce arasına kuruldu.


  Görüş Bildir