Euro
8.9868
-0.32%
Dolar
7.5314
0.27%
Altın
410.23
-0.04%
Borsa
1.538
0%
Bitcoin
357.122
-3.26%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 13 C

  İstanbul'da aracı çekilen, geri ödeme alabilecek

  Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, park yasağı olan yere park eden araçların çekilemeyeceğini, çekilen araçlar için ödenen bedelin geri alınabileceğini söyledi.
  • DHA
  • 22.12.2019 - 07:34
  İstanbul'da aracı çekilen, geri ödeme alabilecek

  İstanbul Trafik Vakfı'nın park yasağını ihlal eden araçları çekme, taşıma ve kurtarma faaliyetleri sona erdirildi.

  İstanbul Valiliği tarafından alınan karar doğrultusunda 1996 yılında kurulan İstanbul Trafik Vakfı'nın faaliyetlerinin 30 Kasım 2019 tarihi itibariyle sonlandırıldığı aktarıldı. Karar tekrar çekicileri gündeme getirdi.

  İstanbul'da aracı çekilen, geri ödeme alabilecek

  İstanbul da aracı çekilen, geri ödeme alabilecek #1

  "VATANDAŞIN ARACINI CEBİNDE GÖTÜRECEK HALİ YOK"

  Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Belediyeler yeni yapılan binalarda alınmış olan otopark bedellerinin başka kalemlere sarf edilmesi yasal olarak yasak. Buna rağmen belediyeler topladıkları bedellerle o parselde, o parselde mümkün değilse en yakın parselde otopark yapması gerekirken başka yerlerde harcanıyor. Büyük şehirlerde özellikle İstanbul'da yaşayan vatandaşlar yeterli otoparka sahip değiller. Belediyeler parselleri birleştirerek otopark yapacak şekilde imkan verirse ve bu şekilde düzenleme yaparsa otopark sorunu asgariye iner. Vatandaş aracını cebine koyup yanında götürecek hali yok. Sokağa bırakacak. En yakın yerde park imkanı yoksa ne yapacak" dedi.

  İstanbul da aracı çekilen, geri ödeme alabilecek #2

  HANGİ ARAÇLAR ÇEKİLEBİLİR

  Ağaoğlu, "Bir aracın çekilebilmesi için okul, ambulans, itfaiye, kamu binaları gibi giriş çıkışı engellenmemesi gereken yerlere park etmiş olmalı ya da trafiği engelleyecek ikinci sıra yapılan araçlar çekilebilir. Yangın musluklarının yanına park edilmemeli. Kavşaklar , otobüs durakları gibi önem arz eden yerlere park edilmemeli" dedi.

  İstanbul da aracı çekilen, geri ödeme alabilecek #3

  "SADECE TRAFİK CEZASI KESİLİR ,ARACI ÇEKİLEMEZ"

  Her aracın çekilemeyeceğini belirten Aydın Ağaoğlu, "Örneğin park yasağı olan yere park etmiş araca sadece trafik cezası uygulanır araç kaldırılıp götürülmez . Bu ikinci kez cezalandırma olur ki böyle bir durumda tüketici çekiciye ödediği bedeli Tüketici Hakem Heyetine başvurarak iadesi talep edebilir ve sonuç alabilir kanaatindeyim. Trafik ihlali yapılan yerde ceza kesmek için bir trafik polisine ihtiyaç var. Çekici kendi başına aracı kaldıramaz. Çekici öncelikle yetkili kurumlardan belge alacak ve yanında o aracın çekilmesine imkan sağlayacak bir trafik görevlisi bulunması lazım. Kurallara aykırı park etmiş aracı kaldırılması için kara vermesi için polis gerekli" ifadelerini kullandı.

  Ağaoğlu, "Yangın musluklarının önüne park etmiş araçlar var burada. Elbette ki bu araçlar buradan kaldırılıp çekilebilir. Bir yangın durumunda itfaiye personelinin kullanacağı malzemeler burada. Bu araçlar bunu engellemiş durumda" dedi.

  İstanbul da aracı çekilen, geri ödeme alabilecek #4

  "YERİNDE BİR KARAR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

  Ortaköy'de bir vatandaş ise, "Aracım defalarca çekildi. Haksız yere çekildiği de oluyor. Ancak uğraşacak bir merci olmadığı için boş veriyorsun. Yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Bu kararı doğru bir şekilde emniyette uygular. Umarım halk için yararlı olur. Yasak olmayan bir yere park ettiğim halde otomobilim çekildi. Otomobillerin seçilerek çekildiğini düşünüyorum. Özellikle boğaz hattında bazı otomobiller çekilmiyor. Rumelihisarı'nda ve Ortaköy'de bunları görebilirsiniz. Bu haksızlık umarım bir an önce giderilir" ifadelerini kullandı.

  İstanbul da aracı çekilen, geri ödeme alabilecek #5

  İstanbul'da hizmet veren çekicilerin iş yerlerine ait vale hizmetlileriyle işbirliği yaptığını iddia eden bir başka kişi ise, "Çekicilerin yol kenarlarında, özellikle restoran ve kafelerin yoğun olduğu yerlerde valeler vasıtasıyla işbirliği yaparak otomobilleri çektiklerini düşünüyorum. Bunun ortasını bulmak lazım" şeklinde konuştu.

  İstanbul da aracı çekilen, geri ödeme alabilecek #6

  İstanbul da aracı çekilen, geri ödeme alabilecek #7

  İstanbul da aracı çekilen, geri ödeme alabilecek #8

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir