Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
460.283
-8.33%
13ºC
İstanbul
Sağanak yağış 13 C

  İstanbul'da binlerce ağacın akustik tomografisi çekildi

  İstanbul'daki 5 bini aşkın ağacın çürüme ve mekanik direncini belirleyebilmek için ses dalgaları yöntemiyle akustik tomografisi çekildi.
  • AA
  • 11.04.2015 - 09:29
  İstanbul'da binlerce ağacın akustik tomografisi çekildi

  AGAC

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Teknik Müdür Yardımcısı İbrahim Dedeoğlu, ağaçlarda görünmeyen çürük ve mekanik direnci zayıflamış bölümlerin ses dalgalarıyla tespit edildiğini söyledi.

  3 YIL ÖNCE GELİŞTİRİLDİ

  İşlemin akustik tomografi cihazıyla yapıldığını dile getiren Dedeoğlu, 2 ya da 3 boyutlu yöntemle yapılan ölçüm sisteminin 3 yıl önce İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından ağaçların devrilme riskini belirlemek için geliştirildiği kaydetti.

  İstanbul da binlerce ağacın akustik tomografisi çekildi #2

  GRAFİK OLARAK EKRANDA GÖRÜLEBİLİYOR

  Dedeoğlu, akustik tomografide sensörler yardımıyla ağacın sağlam ve çürük kısımlarının bilgisayar programı yardımıyla grafik olarak ekrana taşındığını ifade ederek "Ağaçlarda devrilme riskini tespit etmek için bu yöntem bir parametre oluşturuyor. Ağacın cinsi, bulunduğu yer, rüzgar ve içindeki çürüklük oranı ağaçtaki devrilme riskini belirleyen esas nedenlerdir" diye konuştu.

  Ağaçlar MR'a girdi İZLE

  İstanbul da binlerce ağacın akustik tomografisi çekildi #3

  İLK ÇALIŞMA ANIT AĞAÇLAR İÇİN YAPILDI

  Anadolu ve Avrupa Yakası'nda 2 ayrı ekip kurduklarını anlatan Dedeoğlu, eğitim faaliyetinden sonra İstanbul genelindeki ağaçların akustik tomografisinin çekildiğini söyledi. Bunun ülke genelinde geniş alanlı şehir ölçeğinde yapılan ilk çalışma olduğunu vurgulayan Dedeoğlu, şöyle devam etti:

  "Çalışmamız iki ay önce sonuçlandı. Belediyenin sorumlu olduğu ana caddeler, meydanlar, korular, müzeler, camiler, kiliseler, okullar gibi geniş kapsamlı bir çalışmayla İstanbul genelindeki çapı 70 santimetre ve üzerindeki 5 bini aşkın ağaca bu işlemi yaptık. Çalışmamız ilk etapta yaşatılması ve korunması gereken anıt ağaçlar için gerçekleşti. Bundan sonraki hedefimiz, çapı 30 ve 70 santimetre arasındaki bütün ağaçların akustik tomografisini çekmek.

  İstanbul da binlerce ağacın akustik tomografisi çekildi #4

  Zaman zaman ilkbahar, yaz ve sonbahar dönemlerinde yağmur ve fırtınayla birlikte caddelerde, birçok kamusal alanlarda ağaç devrilmesi gibi kazalar olabiliyor. Çalışmanın ana amacı, ağaçların devrilme riskine karşı önlem almak. Bilimsel olarak teknik çalışmalar yaparak direnci zayıf ağaçlara müdahalelerin önceden belirlenmesi, gerekli tedbirlerin alınmasını hedeflemekteyiz."

  İstanbul da binlerce ağacın akustik tomografisi çekildi #5

  AĞACIN ÖMRÜ 20 YIL UZAR

  Teknik Müdür Yardımcısı İbrahim Dedeoğlu, yüksek devrilme riski taşıyanlarda bakım ve restorasyon, mekanik direnci zayıf olanlarda bağlama ve destekleme yöntemleriyle ağaçların 20 yıl daha ömürlerinin uzatılabildiğini kaydetti.

  İstanbul da binlerce ağacın akustik tomografisi çekildi #6

  Kent genelindeki çalışmaları sonucunda devrilme riski yüksek ve çok yüksek olan ağaç türlerinin tepe taşlarında küçültme ve budama işlemlerinin başladığını dile getiren Dedeoğlu, "Akustik tomografiden en çok yaz döneminde yapılacak ağaç restorasyon çalışmalarında faydalanacağız. Ağaçlardaki çürük ve mantar, devrilme riski olan ağaçlarda bizim için en önemli parametre olacak" dedi.

  İstanbul da binlerce ağacın akustik tomografisi çekildi #7

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir