Petrol
77.56
0.51%
Euro
19.6181
0.15%
Dolar
18.6475
0.08%
Altın
1.069
-0.16%
Borsa
4830
0.07%
Bitcoin
317.875
0.02%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  İstanbul'da infaz edilen Tacik liderin eşi konuştu

  İstanbul’da öldürülen Tacikistanlı muhalif lider Umarali Kuvatov’un eşi Kumriznisa Hafizeova, olay gününü anlattı.
  • 09.03.2015 - 09:43
  İstanbul'da infaz edilen Tacik liderin eşi konuştu

  vergi.jpg

  İstanbul Fatih’te sokakta başından vurularak öldürülen Tacikistanlı muhalif lider Umarali Kuvatov’un eşi Kumriznisa Hafizeova (34), ailece Süleyman Qayumov tarafından zehirlenmeleri ve kocasının suikasta kurban gidişini Habertürk’e anlattı. 5 çocuk annesi olan Hafizeova, 2012’de Tacikistan’dan Kırgizistan’a kaçtıklarını, bu ülkedeki baskılar üzerine 1 ay sonra Rusya’ya gitmek zorunda kaldıklarını söyledi. 1 yıl Moskova’da kaldıklarını ifade eden Hafizeova, Türkiye’ye gelişlerini şöyle anlattı:

  "KOCAM SÜLEYMAN’A ÇOK GÜVENİYORDU"

  “Moskova’dayken eşim, Dubai’ye gitti. Hakkında yakalama kararı olduğu için orada yakalandı. 10 ay hapis verdiler. Cezaevinden çıkınca Tacikistan’a gönderdiler. Ben de Rusya’daki baskılar üzerine çocuklarımı alıp Türkiye’ye geldim. Kocam, 2013 yılı aralık ayında Kazakistan üzerinden sahte pasaportla Türkiye’ye girerken havalimanında yakalandı. Yetkililere ‘muhalif olduğunu, öldürülmekten korktuğunu ve sığınmacı olarak BM’ye başvuracağını’ bildirmiş. Kırklareli’ndeki Mülteci Kampı’na konuldu. 2 ay önce de kamptan çıkıp yanımıza geldi.”

  Kocasının sürekli ölüm tehdidi aldığını belirten Hafizeova, şöyle konuştu: “Hemşerilerimizin gittiği camide müezzin A.’yla tanıştı. Camide kalan Süleyman, müezzin kanalıyla eşimle tanışıp samimiyet kurdu. Hatta evimizi açtık, bizde de kaldı. Kocam, Süleyman’a çok güveniyordu. 1 ay önce Fatih’te kendine ev tuttu. O gün kocamın korumasını arayıp ‘Babamın mevlidi var, Umarali de gelsin. Karısı bize pilav yapıversin’ demiş.”

  İstanbul da infaz edilen Tacik liderin eşi konuştu #2

  "BOĞAZIM AĞRIYOR DEDİ ZEHİRLİ PİLAVI YEMEDİ"

  Pilav için malzeme alıp Süleyman’ın evine gittiklerini dile getiren Hafizeova, “Masaya oturduk. Ancak Süleyman ‘Boğazım ağrıyor’ dedi ve bir şey yemedi. Bir ara markete gidip içecek aldı. Hepimize içmemiz ve yememiz için ısrar etti. Sık sık mutfağa gidiyordu. Ben şüphelendim ama kocam ihtimal vermedi. Eşimin koruması fenalaştı. Mutfağa gittikçe yemeklere zehir katıyormuş. Ben ve çocuklarım da fenalaştı. Bize gülerek bakıyordu. Kocam, ‘Bizi zehirledin’ dedi. Cevap vermedi. Sürünerek dışarı çıktık. Yardım isteyecektik. Kocam, dışarı çıktıktan 20 adım sonra yere düştü. Dışarıda bekleyen bir kişi, ensesine tabancayla ateş etti. Ses duymadık, susturucu takılıydı. Kimse yardıma gelmedi. Ben kocamı kucağıma alıp çocuklarımla hastaneye götürdüm. 11 yaşındaki oğlum katili görmüş. Görüntülerden teşhis etti” dedi.

  PARA İÇİN YAPMIŞLAR

  İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Tacikistanlı muhalif lider Umarali Kuvatov’a yönelik suikastta 3 kişinin yer aldığını belirlerken, aralarında Süleyman Qayumov’un da olduğu 3 zanlıyı yakaladı. Tacikistan uyruklu oldukları tespit edilen 3 zanlının Esenyurt’ta bir yerde gizlendiklerini belirleyen polis, gece yarısı operasyonu düzenledi. Operasyonda, Süleyman Qayumov’la birlikte, tetikçilik ve gözcülük yapan 2 kişi kıskıvrak yakalandı. Umarali Kuvatov’un zehirli pilavı yiyerek fenalaşan karısı ve çocuklarını hastaneye götürmek için dışarı araç bakmak için çıktığı sırada “Süleyman” ile birlikte hareket eden tetikçinin suikast eylemini gerçekleştirdiği anlaşıldı. 3 zanlının suikastı para karşılığında işledikleri öğrenildi.

  MÜEZZİN: BENİM DE CAN GÜVENLİĞİM YOK

  Hafızeova’nın sözünü ettiği müezzin A.’ya, Habertürk ulaştı. Muhalif kimliği nedeniyle 1 yıl önce Türkiye’ye yerleşen müezzin A., evi, işi ve oturma izni olmayan Süleyman Qayumov’a temizlik yapması karşılığında camide yaşaması için izin vermiş. Müezzin A., “Benim de can güvenliğim yok, öldürülmekten korkuyorum” diye konuştu.


  Görüş Bildir