Petrol
95.29
0.39%
Euro
18.3241
0.45%
Dolar
17.9522
0.22%
Altın
1.037
0.46%
Borsa
2801
0.00%
Bitcoin
434.026
4.52%
30ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 30 C

  İstanbul'daki ana darbe iddianamesi kabul edildi

  İstanbul'daki ana darbe soruşturması kapsamında hazırlanan iddianame İstanbul 14 Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
  • 10.03.2017 - 18:11
  İstanbul'daki ana darbe iddianamesi kabul edildi

  asd

  Fetullah Gülen 1 numaralı şüpheli. 9'u firari 24 sanığın 6'si general, 17'si de subay. 89 kişinin ölümünden sorumlu tutulan, Fetullah Gülen ve "Yurtta Sulh Konseyi" üyesi Tümgeneral Fethi Alpay, Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit, Tuğgeneral Özkan Aydoğdu ve Tuğgeneral Eyyüp Gürler'in de aralarında bulunduğu 10 şüpheli hakkında 92'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 174'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

  MAHKEME İDDİANAMEYİ KABUL ETTİ

  Mahkeme heyeti, iddianamenin kabulüne karar vererek ilk duruşmanın sırasıyla 29, 31 Mayıs ile 1 ve 2 Haziran'da yapılmasına hükmetti. Duruşmaların Silivri Cezaevinin karşısında bulunan salonda yapılmasını kararlaştıran heyet, hazırladığı tensip zaptında tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verdi.

  İDDİANAME 351 SAYFA

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay tarafından hazırlanan 351 sayfalık iddianamede, İstanbul genelinde şehit edilen 89 isim ''maktul'' sıfatıyla, olay tarihinde kaçırılmaya teşebbüs edilen 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Harp Okulu Komutanı Mesut Özel, Deniz Harp Akademisi Komutanı Tayyar Ertem ve eşi Emel Ertem ile Harp Akademileri Komutanı Tahir Bekircioğlu müşteki, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu 89 kişi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı, 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, Doğan Şirketler Grubu Holding, Digitürk Genel Müdürlüğü, Casper Bilgisayarlar Sistemi AŞ de ''suçtan zarar görenler'' sıfatıyla yer aldı.

  1  NUMARALI ŞÜPHELİ GÜLEN

  İddianamede, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen "1" numaralı şüpheli, Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit, Albay Ahmet Zeki Gerehan, Kurmay Albay Onur Özden, Kurmay Albay Rıfkı Keser, Kurmay Albay Uzay Şahin, Kurmay Yarbay İrfan Arat, Kurmay Yarbay Engin Durmaz ve Kurmay Binbaşı Mehmet Murat Çelebioğlu, hakkında yakalama kararı bulunan firari şüpheli olarak yer alıyor. İddianamede, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk, Tümgeneral Fethi Alpay, Tuğgeneral Eyyüp Gürler, Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, Tuğgeneral Yüksel Durak, Kurmay Albay Ahmet Gümüş, Kurmay Albay Mehmet Kapan, Kurmay Albay Muzaffer Düzenli, Kurmay Albay Müslüm Kaya, Kurmay Albay Nebi Gazneli, Kurmay Albay Ömer Faruk Özköse, Kurmay Albay Sadık Cebeci, Kurmay Yarbay Şakir Çınar, Kurmay Yarbay Fatih Karakaya ve Kurmay Binbaşı Murat Yanık, tutuklu şüpheli olarak bulunuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir