Dolar
7.3389
0.0163%
Euro
8.6262
0.1218%
Altın
2016.37
-0.5523%
Borsa
1075.52
0%
G. Altın
476.611
-0.3841%
Bitcoin
86853.71
-0.2824%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C
  İstanbul'daki uçuk hesaplar valiyi harekete geçirdi

  İstanbul'daki uçuk hesaplar valiyi harekete geçirdi

  5 biraya 1.700 liralık hesap İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'yu harekete geçirdi.
  • 18.01.2013 - 05:36
  İstanbul'daki uçuk hesaplar valiyi harekete geçirdi

  İstanbul daki uçuk hesaplar valiyi harekete geçirdi #1

  National Geographic'in 'Dolandırıcılar Şehri' belgeselinde İstanbul'u konu alması Valiliği harekete geçirdi.

  "ANTİ-KAZIK TİMİ KURULDU"

  Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Emniyet ve Belediye ekiplerinden oluşan bir 'süper tim' kuruldu. Ekip, İstanbul'da turistleri kazıklayan mekanlara tek tek gidip yüklü cezalar kesmeye başladı.

  İstanbul Valiliği, dünyaca ünlü belgesel kanalı National Geographic'in 'Dolandırıcılar Şehri' belgeselinden sonra harekete geçerek 'anti-kazık timi' kurdu. Yılda 10 milyon turistin ziyaret ettiği İstanbul'da bazı esnaf ve işyeri sahiplerinin yaptığı hataların şehrin imajına zarar verdiğini düşünen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun talimatıyla kurulan özel ekip baskınlara başladı.

  KULÜPLERİN LİSTESİ ÇIKARILDI

  Vatan'da yer alan habere göre; ilk etapta turistlerden gelen şikâyetler doğrultusunda müşterilerini dolandıran restaurant, pub ve gece kulüplerinin listesi çıkarıldı. Hemen ardından bu mekanlara yönelik kapsamlı bir inceleme başlatıldı. İncelemelerin ardından Vali Mutlu İstanbul'daki kamu kurumlarının yöneticileriyle bir araya gelerek bir görev grubu oluşturdu. Yapılan toplantıların ardından Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Emniyet ve Belediye ekiplerinden oluşan bir 'süper tim' kuruldu.

  Kurulan yeni tim geçen hafta ilk kez sahaya çıktı. Beyoğlu Bölgesinde denetime çıkan ekipler turistleri kazıklamayı adet haline getirmiş bir dizi mekâna baskın düzenledi. Sağlık Bakanlığı'na bağlı uzmanlar mekanı hijyen açısından denetime tabi tutarken, Gıda Bakanlığı uzmanları yemek kalitesi ve alkol konusunda inceleme yaptı. Gelir uzmanları ise vergi denetimi gerçekleştirdi. Belediye ekipleri de ilgili işletmenin ruhsatlarını değerlendirdi. Ekiplere polis birimleri de destek verdi. İncelemelerin ardından işletmeye ciddi bir para cezası kesildiği öğrenildi. Beyoğlu Bölgesi'nde başlayan uygulamanın önümüzdeki günlerde Eminönü Bölgesi'nde de yapılacağı ifade ediliyor.

  HEDEF 20 MİLYON TURİST

  İstanbul'da halen 120 bin kişilik yatak kapasitesi bulunuyor. 36 bin yatak kapasiteli otel inşaatları da devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş'ın verdiği bilgilere göre son yıllarda hızla gelişen kongre turizminde de İstanbul önemli bir oyuncu haline geldi. Kongre salonları 2017 yılına kadar doldu. İstanbul'un yeni otel yatırımlarıyla 20 milyon turist ağırlayabilecek kapasiteye ulaşması bekleniyor. Valilik ve belediyenin ortak çalışmalarıyla İstanbul'un imajının da yenilenmesi hedefleniyor.

  HANUTÇU HESABA GÖRE YÜZDE ALIYOR

  İrlandalı gazeteci, yazar ve ekonomist Conor Woodman, National Geographic'te yayımlanan 'Dolandırıcılar Şehri' için dünyadaki birçok şehre turist kılığında gidiyor. Woodman, bu belgesel çalışması kapsamında geçtiğimiz Kasım ayında İstanbul'a gelmişti. Tarihi Yarımada'da taksiciler tarafından kazıklanan Woodman, Beyoğlu'nda gezerken bir hanutçu tarafından pavyon-bar karışımı bir mekana götürülmüştü. Sadece 5 bira içen İrlandalı gazeteciye 1.700 lira fatura çıkaran mekan sahipleri hesaba itiraz eden Woodman'a hesabı ödemeye mecbur olduğu 'uygun dille' anlattı. Conor Woodman, belgeselde, 'Nuri' kod adıyla bir dolandırıcıyla işbirliği yaparak, turistleri kandırmak için kullanılan kurnaz yöntemleri ve işin taktiklerini öğrenmeye çalışıyordu. 'Nuri' sistemi şöyle anlatmıştı: "Yaptığımız şey hanutçuluk. Turistleri alır bir bara götürür adam başı para alırız. Turiste, ödeyebileceği oranda fatura çıkarılır. Bazıları bütün bir gece barda kalır 4 bin 5 bin lira para bırakır. Bazıları daha az öder. Biz de ödedikleri hesaba göre yüzde alırız."

  İstanbul daki uçuk hesaplar valiyi harekete geçirdi #2

  Görüş Bildir