Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
473.600
0.60%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  İşte toplu taşıma araçlarındaki o ses İZLE

  İstanbul’da toplu taşıma araçlarında ses sentezi teknolojisiyle durak isimlerini seslendiren, her gün yaklaşık 5 milyon insanın kulaklarında aşina olan sesin sahibi Gül Selçuk...
  • 26.10.2014 - 10:50
  İşte toplu taşıma araçlarındaki o ses İZLE

  İşte toplu taşıma araçlarındaki o ses İZLE #1

  SESTEK firmasının geliştirdiği ses sentezi teknolojisi İstanbul'da toplu taşıma araçlarında, durak isimlerini seslendirmek için kullanılıyor. Milyonlarca insana kolaylık sağlayan bu uygulamada, sentezlenerek kullanılan sesin sahibi Gül Selçuk, her gün milyonlarca insanın sesini duymasından mutluluk duyduğunu belirtti.

  "KENDİ SESİMLE YOLCULUK YAPMAK GARİP"

  Uzun yıllardır medya sektöründe çeşitli kurumlarda görev yapan Gül Selçuk, toplu taşıma araçlarını kullanırken kendi sesiyle yolculuk yapmanın garip bir duygu olduğunu ifade etti. SESTEK teknoloji firmasının üretimi olan sistemin özellikle görme engelliler için çok yararlı olduğuna dikkat çeken Gül Selçuk konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: "İnsanlara yardımcı olmak güzel bir duygu. Her gün milyonlarca insana yardımcı oluyorum. Çünkü herkes İstanbul'da oturmuyor başka yerden gelenler de var. Ben bile İstanbul'un bilmediğim yerlerine giderken nerede olduğu, hangi durakta olduğumu bilmek adına da güzel bir teknoloji. Diğer yandan da kendi sesimi duyduğum zaman enteresan geliyor. Uykuda olan insan için benim sesimi her durakta duymak nasıldır bilmiyorum ama insanlara yardımcı olmak duygusu bende daha ağır basıyor. Her gün milyonlarca insanla iç içeyim, güzel bir duygu."

  İşte toplu taşıma araçlarındaki o ses İZLE

  İşte toplu taşıma araçlarındaki o ses İZLE #2

  Text-to-Speech olarak da bilinen konuşma sentezi teknolojisinin geliştirilmesi sürecinde binlerce kelime seslendirdiğini belirten Selçuk, 14 yaşında başladığı seslendirme işinde insanlara sesiyle ulaşabildiği için sıcak bir bağ oluştuğunu sözlerine ekledi.

  İşte toplu taşıma araçlarındaki o ses İZLE #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir