Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.45
-0.95%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
344.180
2.19%
28ºC
İstanbul
Açık 28 C

  İzmir Emniyeti o polislerin suçunu kabul etti

  Geçen yıl İzmir'deki Gezi eylemlerinde, polisin vatandaşlara gereksiz ve orantısız güç kullandığı sabit görüldü. Suç işleyen polislere idari ceza verildi.
  • 15.03.2014 - 12:13
  İzmir Emniyeti o polislerin suçunu kabul etti

  İzmir Emniyeti o polislerin suçunu kabul etti #1

  Oda TV'nin haberine göre, CHP İzmir Milletvekilli Birgül Ayman Güler, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne kimi güvenlik görevlilerinin orantısız şiddet uygulamalarının araştırılması talebinde bulunmuş, konuyu bir soru önergesiyle TBMM gündemine getirmişti. İl Emniyet Müdürlüğü, yapılan işlemlerin sonucunu Güler’e bir yazıyla bildirdi.

  GENÇ KIZLAR SAÇLARINDAN SÜRÜKLENMİŞTİ

  İzmir’de Gezi Parkı eylemlerinde, deniz kenarında oturan genç kızların saçlarından tutularak tartaklanması ve direnç göstermeyen kişilere şiddet uygulanması görüntülerle sabitlenmişti. Güler, “İzmir’de polislerin aşırı güç kullanmasına ilişkin yaptığımız şikayet, müfettişler tarafından araştırıldı. Konu İzmir İl Polis Disiplin Kurulunda görüşülerek dört çevik kuvvet polisine ceza verildi. Disiplin Kurulu cezayı gerektiren suçu şöyle tanımlamış: “Vatandaşlara karşı zor kullanma şartı oluşmadığı halde gereksiz ve aşırı güç kullanarak darp ettikleri, yasalara uygun hareket etmedikleri, bu suretle hizmet içinde resmi sıfatın gerektirdiği saygınlığı ve güven duygusunu sarsacak eylem ve davranışlarda bulunma suçunu işledikleri…’

  İzmir Emniyeti o polislerin suçunu kabul etti #2

  "HUKUKSUZLUĞUN BEDELİ ÇOK AĞIR"

  Polisin orantısız şiddet kullanımının üzerimizdeki en büyük yüklerden birine döndüğünü belirten Güler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hiçbir kamu görevlisi yasalardan almadığı bir güce ve zor kullanma hakkına sahip değildir. Hukuk ve yasal kurallar, tüm kamu görevlilerinin ve elbette polislerin de biricik kılavuzudur. Toplumsal olaylarda bu kılavuzun unutulması, kamu vicdanını yaralıyor. Ortak yaşamın temeli olan güven duygusunu yıkıp geçiyor. Bunun bedeli ise hepimiz için pek ağır oluyor.”

  İzmir Emniyeti o polislerin suçunu kabul etti #3

  "TESELLİMİZ ŞİKAYETLERİN ÖRTBAS EDİLMEMESİ"

  Verilen cezanın suça oranla uygun olup olmadığının tartışmalı olduğunu, ama şimdi daha önemli olan şeyin kamu vicdanını yaralayan polis muamelesinin yanlışlığının kabul edilmesi olduğunu söyleyen Birgül Ayman Güler sözlerini şöyle tamamladı: “Bu üzüntü verici olayların içinde, tesellimiz şikayetlerin örtbas edilmemesi; idari soruşturmaların açılmış olması; idarenin soruşturma sonunda yanlışı saptayıp tanımlaması; nihayet sonucun biz ilgililere ve kamuoyuna bildirilmesi oldu. Ancak asıl beklediğimiz, idarenin bu tür sorunların son bir yıldan bu yana görülen yaygınlıkta yaşanmasını önlemesidir.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir