Petrol
88.31
1.54%
Euro
19.5759
0.92%
Dolar
18.6351
0.02%
Altın
1.078
1.72%
Borsa
5046
1.38%
Bitcoin
322.196
0.84%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  İzmir'de doktorlardan motosikletli hizmet İZLE

  İzmir'deki motorize 112 doktorları, her koşulda hastalara ulaşabilme mücadelesi, görüntülere yansıdı.
  • AA
  • 15.06.2016 - 06:38
  İzmir'de doktorlardan motosikletli hizmet İZLE

  İzmir'in caddelerinde sadece ambulans, itfaiye ya da polis araçlarının değil, doktorların kullandığı motosikletlerin siren sesleri de yükseliyor. Sabah saatlerinde motosikletleriyle yola çıkan doktorlar, her türlü hava koşullarında yüzlerce kilometre yol katederek vakaya en hızlı ulaşan ekipler oluyor.

  Yoğun trafikteki ya da dar sokaklardaki yaralılara, hastalara ulaşmak için yola çıkan motorize doktorların maceralarını, en iyi kasklarındaki kameralara yansıyan görüntüler anlatıyor. Görüntüler, doktorların sıkışık trafikte, müdahale anında yaralılar ve hastalarla yaşadıklarını anbean aktarıyor.

  İzmir'de doktorlardan motosikletli hizmet

  "BİZİ GÖREN EMNİYET KEMERİNİ TAKMAYA UĞRAŞIYOR"

  Kentteki 5 motorize 112 acil servis ekibinden birinde görevli Dr. Kubilay Arslankeçecioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mesleğinin doktorluk, çalışma alanının ise sokaklar olduğunu söyledi.

  Her doktor gibi insanları iyileştirmek için emek verdiklerini ancak çalışma alanlarının ve araçlarının farklı olduğunu dile getiren Arslankeçecioğlu, "Aslında bizi polisle karıştırıyorlar. Trafikte geçiş üstünlüğü konusunda bu bir avantaj olabiliyor. Vatandaş bizi kırmızı ışıkta görünce emniyet kemerini takmaya çalışıyor." dedi.

  "BİRÇOK İNSANI HAYATA DÖNDÜRDÜK"

  Aynı ekipte görevli Dr. Hüseyin Aydın ise özellikle kalp hastalarına, solunum durması vakalarına müdahale ettiklerini, hayata döndürdükleri insan sayısının da oldukça fazla olduğunu aktardı.

  Sokakta uyuyan ve baygınlık geçirenlere de yardım etmeye çalıştıklarına işaret eden Aydın, şöyle konuştu:

  "2009 yılından bu yana çalışıyoruz ama yine de gittiğimde ilk müdahaleye başladığımda şaşırıyorlar. 'Bir polis neden bu kadar sağlıkla ilgileniyor?' diye soranlar oluyor. Ambulans çağırdıklarını beklemem gerektiğini söyleyenler oluyor. Aslında yorucu, stresli bir iş. Vatandaşlar da tepkili olabiliyor. Neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Bazen darp gibi olaylarla da karşılaşmıyor değiliz."

  Dr. Hüseyin Aydın, telsizlerinin sürekli açık olduğunu, tüm zorluklarına rağmen motosiklet kullanmayı ve işini çok sevdiğini vurguladı.


  Görüş Bildir