Petrol
101.49
0.79%
Euro
17.7026
0.88%
Dolar
17.2825
0.39%
Altın
969.2
0.67%
Borsa
2412
0.18%
Bitcoin
355.284
2.57%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  İzmir'de hayat kadınlarının sigorta mücadelesi

  İzmir’de genelevlerdeki hayat kadınları, işverenin ödemediği primler nedeniyle emekli olamadıkları gerekçesiyle SGK’ya başvurdu.
  • Ajanslar
  • 08.11.2016 - 04:00
  İzmir'de hayat kadınlarının sigorta mücadelesi

  İzmir de hayat kadınlarının sigorta mücadelesi #1

  Habertürk'ün haberine göre, İzmir genelevinde çalışan bazı kadınlar, emeklilik yaşlarının gelmesi üzerine Sosyal Sigorta Kurumu’na giderek dilekçe verdi.

  Hayat kadınlarının evraklarını inceleyen SGK yetkilileri, sigorta gün sayılarının eksik olduğunu söyledi.

  EMEKLİLİK HAKKI KAZANAMAYAN ÇOK SAYIDA KADIN OLDUĞUNU ÖĞRENDİLER

  Emekli olamayacaklarını öğrenen kadınlar, bu kez genelevdeki ev sahiplerine giderek, eksik primlerinin yatırılması talebinde bulundu. Olumsuz yanıt alan kadınlar kapı kapı dolaşarak haklarını aramaya çalıştı. Bir hayat kadınının başvurusu üzerine olaydan haberdar olan İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi, İzmir genelevinde sigorta primleri yatırılmadığı için emeklilik hakkı kazanamayan çok sayıda kadın olduğu bilgisine ulaştı.

  VALİLİK KOMİSYON KURDU

  İzmir Valiliği İnsan Hakları Kurulu’na müracaat eden avukatlar, “Genelevinde Çalışan Genel Kadınların Hak İhlallerini Tespit ve Araştırma Alt Komisyonu”nu kurdurdu. İzmir’de genelevleri pek çok kez ziyaret eden komisyon üyeleri, rapor hazırladı ve SGK’ya gönderdi.

  23 GENELEVE PARA CEZASI

  SGK İzmir İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen denetmenler, 23 ev sahibinin kadınların sigorta günlerini eksik yatırdığını, paralarını düzenli ödemediğini ve özlük haklarını vermediğini tespit etti. Yapılan incelemede, 7 yıllık sürede evlerde çalışan 1800 kadının sigorta primlerinin eksik yatırıldığı ortaya çıktı. İşverenlere para cezası kesen SGK, eksik günlerin yatırılmasını sağlayarak, ilk planda emeklilik günleri dolan 501 kadına emekli maaşı bağladı.

  BİN 229 HAYAT KADINININ EKSİK PRİMLERİ YATIRILDI

  SGK’nın uyarısıyla bin 299 hayat kadınının ise eksik primleri yatırıldı. İzmir genelevindeki kadınların dava açmadan haklarına kavuşması Türkiye’nin diğer illerindeki hayat kadınlarına da örnek oldu.

  Emeklilik isteyen kadınlar, “İşveren sigorta primlerimizi eksik yatırmış. Her yıl işe giriş çıkış yaptıkları için işsiz kaldığımızda işsizlik maaşından da yararlanamıyoruz. Devlet bize sahip çıksın” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir