Petrol
95.84
-0.84%
Euro
18.3377
0.22%
Dolar
17.9597
0.06%
Altın
1.03
-0.06%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
428.467
0.49%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  İzmir'de mahalle ortasındaki müzikhole kadınlardan tepki

  İzmir’in Bergama İlçesi’nde bir grup kadın, mahallerindeki müzikholden rahatsız olduklarını belirtip, kapatılması için yürüyüş düzenledi.
  • 23.02.2015 - 15:45
  İzmir'de mahalle ortasındaki müzikhole kadınlardan tepki

  İzmir de mahalle ortasındaki müzikhole kadınlardan tepki #1

  Bergama’nın 150 hane 335 nüfuslu Aziziye Mahallesi’nde, uzun yıllar birahane olarak hizmet veren bir işletme bir süre önce müzikhole dönüştürüldü. İddiaya göre kadın garson çalıştıran ve saat 03.00’e kadar izni olmasına rağmen daha geç saatlere kadar müzik yayını yapan işletmeden rahatsız olan mahalledeki kadınlar ayaklandı.

  Nüfusunun büyük bölümü yaşlı olan mahalledeki 20 kadın, dün saat 21.00 sıralarında köylülerden Havva Ünver’in evinin önünde toplandı. Daha sonra teneke çalarak köyün içinde yürüyüş yapan kadınlar ’Burası Müslüman mahallesi. Burda müzikhol olmaz’, ’Çocuklarımıza kötü örnek oluyorsunuz’ sloganları attı. Grup, müzikholün önüne geldiğinde gerginlik arttı.

  MÜZİKHOL ÇALIŞANLARIYLA TARTIŞMA

  Zaman zaman müzhol çalışanları ile eyleme katılan kadınlar arasında sert tartışmalar yaşandı. Müzikhol çalışanlarının, "Her şeyimiz yasal. Gidin nereye şikayet ederseniz edin. Buradan 30 kişi ekmek yiyor" demesi üzerine kadınlar, "Mahallemizden defolun. Ekmeğinizi başka yerde arayın. Böyle ekmek olmaz" diyerek karşılık verdi. Kadınlar daha sonra yürüyüşe devam etti. Bu sırada gelen jandarma ekipleri, gruba mücadelelerinde haklı olduklarını belirtip, "Ancak, tepkilerinizi dile getirme yönteminiz yanlış ve kanunsuz" diyerek, dağılmalarını istedi. Bunun üzerine grup dağıldı.

  İzmir de mahalle ortasındaki müzikhole kadınlardan tepki #2

  "UYUYAMIYORUZ, ÇOCUKLARIMIZA KÖTÜ ÖRNEK OLUYOR"

  Grubun dağılması sırasında açıklama yapan köylülerden Havva Ünver şunları söyledi: "Mahallemizin ortasında müzikhol istemiyoruz. Sabaha kadar müzik yayını devam ediyor, uyuyamıyoruz. Çocuklarımaza kötü örnek oluyor. Geçen Ramazan ayında sahura kalktığımızda müzik sesinden rahatsız olduk. Biz de evimizde son ses müzik açtık. İşletme çalışanları bunun üzerine silahla havaya ateş ederek karşılık verdi. Bugüne kadar kaymakamlık, belediye, jandarma ve savcılığa pek çok kez dilekçe vermemize rağmen bir sonuç alamadık. Bu müzikhol kapanmadan bize rahat yok. Son çare olarak böyle bir eylem kararı aldık. Sorun çözülene kadar da eylemlerimiz devam edecek." Öte yandan, müzikhole daha önce pek çok kez yüksek seste müzik yayını nedeniyle ceza kesildiği belirtildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir