Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2354
-0.03%
Dolar
17.9252
0.07%
Altın
1.022
-0.04%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
418.110
0.48%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  İzmir'de mahsur kalan 19 dağcıya 15 saat sonra ulaşıldı

  İzmir'in Ödemiş ilçesindeki Bozdağ'da tipi nedeniyle mahsur kalan 19 dağcıya yaklaşık 15 saat sonra ulaşıldı.
  • Ajanslar
  • 09.02.2015 - 08:00
  İzmir'de mahsur kalan 19 dağcıya 15 saat sonra ulaşıldı

  izmir

  İzmir Ödemiş'te yoğun tipi nedeniyle Bozdağ'da mahsur kalan 19 dağcıya 15 saatlik arama kurtarma çalışmalarının ardından nihayet ulaşıldı.

  İzmir Valisi Mustafa Toprak, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kurtarma ekiplerinden bir grup, mahsur kalan 19 arkadaşlarımızla mülaki oldu ve buluştu" ifadesini kullandı.

  SAĞLIK DURUMLARI İYİ

  Kurtarma ekibindeki doktorun yaptığı ilk kontrollerde dağcıların sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı. Saatlerce endişeyle bekleyen ailelere müjdeli haberi veren Vali Mustafa Toprak, dağcıların özeleştiri yapmaları gerektiğini, uyarılara rağmen pikniğe gider gibi tırmanmalarının doğru olmadığını söyledi.

  İzmir'de mahsur kalan 19 dağcıya 15 saat sonra ulaşıldı

  ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI

  İlk olarak ekiplerin çıplak gözle yaptıkları incelemede, dağcıların genel durumlarının iyi olduğunu gördüklerini bildirdiklerini anlatan Toprak, şunları söyledi: "Biraz önce ilave ekip çıkardık. Bizim daha önce giden 5 arkadaşımız vardı. Onlar yaklaşık 8 saat yukarıda kaldı. Onlar donma tehlikesiyle geri geldiler ama onlar geldiği sırada AKUT ilave 4 kişilik, AFAD da ilave 3 kişilik ekip gönderdi. Ardından sivil dağcı olarak 10 kişi ile 2 UMKE'den oluşan 12 kişi daha gönderdik. Sağlık Bakanlığımızın paletli ambulansı var, o araçla 6 kişi, 6 kişilik de bir başka grup oluşturularak... 12 kişilik bir grup daha oluşturuldu. O ekiplerden biri ilk buluşmayı sağladı. En son giden 13 kişilik bir grup daha var. Tüm organizeyi yapmış durumdayız. Oradaki arkadaşların stabil durumunu sağlayıp, belli duruma getirdikten sonra aşağıya getirmeye çalışacağız. Hazır bekliyoruz."

  İzmir de mahsur kalan 19 dağcıya 15 saat sonra ulaşıldı #2

  HAVA MUHALEFETİNDEN DOLAYI HELİKOPTER KALKAMIYOR

  Vali Toprak, "geçmiş olsun" temennisinde bulunarak, "Bu olay, sağ salim gelmeleriyle sonuçlansın. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve İçişleri Bakanımızla görüştüm. Helikopter, uçak veya diğer ekiplerin organize olması konusunda gerekli talimatlar verildi. Sıkıntımız helikopterlerin uçuşa engel bir havayla karşılaşması. Şu anki hava durumu oraya helikopter kaldırılmasına mutlak engel. Sonuç olarak her türlü tedbir düşünüldü, gereği yapıldı. Koordine içinde yukarıdaki 19 dağcımızı, kurtarmaya gidenlerle getireceğiz” yorumunu yaptı.

  İzmir de mahsur kalan 19 dağcıya 15 saat sonra ulaşıldı #3(Dağcı yakınının sevinç gözyaşları)

  Toprak, meteorolojiden yapılan uyarılara dikkat edilmesi gerektiğine işaret ederek, "Dağa çıkacak arkadaşlar pikniğe gider gibi gitmemeli, bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeli" dedi. Ödemiş ilçesinde, 19 dağcı yoğun tipi nedeniyle Bozdağ'da mahsur kalmıştı.

  İzmir de mahsur kalan 19 dağcıya 15 saat sonra ulaşıldı #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir