Euro
10.18
0.92%
Dolar
8.432
1.84%
Altın
494.03
1%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
471.855
1.00%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  İzmir'de Rauf Denktaş parkı ve büstü açıldı

  İzmir'in Foça ilçesinde KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş anısına yaptırılan parkın ve büstün açılışı gerçekleşti.
  • 19.01.2015 - 10:37
  İzmir'de Rauf Denktaş parkı ve büstü açıldı

  İzmir de Rauf Denktaş parkı ve büstü açıldı #1

  Foça ilçesinde, KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın adının verildiği park ve büstü açıldı.

  Foça Belediyesi tarafından, Yeni Foça Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi'nde düzenlenen açılış töreninde konuşan Denktaş'ın oğlu, KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, 1974 öncesinde adada 20 dakika uzaklıktaki sahile giderek yüzülemediğini, Kıbrıslı Türklerin sahile indiklerinde çocuklarına "Türkçe konuşmak durumunda kalırsanız sessiz konuşun, Türk olduğunuz anlaşılmasın" uyarısını yapmak zorunda kaldığını, bu nedenle yüzmeyi adada değil Foça'da öğrendiğini anlattı.

  İzmir de Rauf Denktaş parkı ve büstü açıldı #2

  ÖZGÜR BİR DEVLETTE YAŞIYORUZ

  Denktaş, 1974 kararının KKTC'ye özgürlük verdiğini ifade ederek, "Bu gün özgür bir devlette yaşıyoruz, özgürce konuşabiliyoruz. Anadolu insanın Kıbrıs hassasiyetini bilerek ve ona güvenerek bütün dünyaya söylüyoruz ve biliyoruz ki başımız derde asla girmeyecek, çünkü arkamızda Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti var. Dünya bu iki ülkeyi birbirinden asla ayıramayacak" diye konuştu.

  ÖLÜMSÜZ İNSANI FOÇA'DA ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİK

  Eski CHP Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal da Rauf Denktaş'ın Türk milletinin yetiştirdiği uluslararası nitelikte, tarihte yer tutan çok önemli devlet adamlarından olduğunu belirterek, tarihin akışına kişisel olarak damga vurduğunu söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Denktaş'ın Foça'da bir süre yaşadığını hatırlatarak, "Zaten ölümsüz olan bir insanı Yeni Foça’da ölümsüzleştirdiği için Belediye Başkanı Gökhan Demirağ'a çok teşekkür ediyorum" dedi. Konuşmaların ardından Yeni Foça’da yaptırılan Rauf Denktaş parkı ve büstünün açılışı yapıldı.

  İzmir de Rauf Denktaş parkı ve büstü açıldı #3

  İzmir de Rauf Denktaş parkı ve büstü açıldı #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir