Petrol
97.21
-0.20%
Euro
18.3994
-0.08%
Dolar
17.8638
-0.03%
Altın
1.025
-0.38%
Borsa
283
-1.57%
Bitcoin
435.608
5.00%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  İzmir'de terörizme karşı verilen eğitimler görüntülendi

  İzmir'de terörizme karşı askerlere verilen özel eğitimler askeriyeden alınan özel izinle görüntülendi.
  • DHA
  • 13.02.2015 - 10:52
  İzmir'de terörizme karşı verilen eğitimler görüntülendi

  Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na bağlı olarak İzmir'de kurulu olan İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nda, terörizmle mücadele harekat bölgesine tayini çıkan subay, astsubay ve uzman erbaşların yanı sıra Çin'den Somali'ye bir çok ülkenin askeri personeline, mayın ve el yapımı patlayıcılara yönelik 3 aylık eğitim veriliyor.

  YÜZDE 99 BAŞARI FELAKETTİR

  Askeri personel, 'Yüzde 99 başarı, felakettir, yüzde 100 olmak zorunda' anlayışıyla verilen eğitimler kapsamında, gerçek patlayıcılarla arazide tecrübe edinme fırsatı da buluyor.

  İzmir'de terörizme karşı verilen eğitimler görüntülendi İZLE

  EL YAPIMI PATLAYICILAR İMHA EDİLİYOR

  Senaryo gereği, teröristlerin pusu kurduğu birimlere yönelik, hazırlanan el yapımı patlayıcıların imha edildiği eğitimler kapsamında, tuzaklanmış bombaların bulunup İnsansız Kara Aracı (İKA) yardımıyla etkisiz hale getirilmesi de tek tek gösteriliyor.

  İzmir de terörizme karşı verilen eğitimler görüntülendi #1

  8 AYLIK EĞİTİM

  Türkiye'nin çeşitli noktalarındaki birliklerde eğitim gördükten sonra tayinleri terörizmle mücadele harekat bölgesine çıkan subay, astsubay ve uzman erbaşların yanı sıra Çin'den Somali'ye kadar bir ülkenin askeri personeline, Narlıdere İlçesi'ndeki İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nda 8 aylık 'Temel istihkamcılık' eğitimi veriliyor. Bu eğitim alan askerlerin son derece zor, dikkat isteyen eğitimi Genelkurmay Başkanlığı'nın özel izniyle gazeteciler tarafından görüntülendi.

  TEORİK BİLGİLER VERİLİYOR

  Bu eğitimin 3 aylık kısmını oluşturan mayın ve el yapımı patlayıcılar eğitimi ise kursun en kritik noktalarından biri olarak değerlendiriliyor. Eğitimlere, 'Yüzde 99 başarı, felakettir, yüzde 100 olmak zorunda' anlayışıyla başlayan askeri personele ilk etapta, mayın dokümantasyon, tahrip ve el yapımı patlayıcı dershanelerinde teorik bilgiler veriliyor.

  İzmir'de terörizme karşı verilen eğitimler görüntülendi -GALERİ

  İzmir de terörizme karşı verilen eğitimler görüntülendi #2

  TEORİK BİLGİLERDEN SONRA ARAZİYE

  Bu bölümde askerlere, terörizmle mücadele alanında çekilen görüntü ve fotoğraflar eşliğinde, terör örgütlerinin kullandığı patlayıcı ve mayınlar tanıtılıyor. Kursun yüzde 20'lik kısmını oluşturan teorik bilgilendirmenin ardından, kursiyerler, arazide gerçek patlayıcılarla, aldıkları eğitimi tecrübe etme fırsatı buluyor.

  Askerlerden oluşturulan, mayın, el yapımı patlayıcı tespit ve imha timi, 'Kirpi' adı verilen zırhlı askeri araç eşliğinde arazide mayın ve el yapımı patlayıcı araması yapıyor. İçlerinde radyasyonu engellemek için gümüş içerikli kıyafet giyinip sinyal kesici jammer adı verilen cihazı taşıyan askerin de bulunduğu tim, şüpheli bir durumda, çevre güvenliğini alıp, bölgeyi araç ve yaya trafiğine kapatıyor. Ardından bomba bulmada uzman özel eğitimli köpek tarafından el yapımı patlayıcının yeri tespit ediliyor.

  İzmir de terörizme karşı verilen eğitimler görüntülendi #3

  Çevre güvenliğinin alınmasının ardından, uzman personel tarafından kullanılan İnsansız Kara Aracı (İKA) ile el yapımı patlayıcının yakın bir noktasına fünye bırakılıyor. İKA'nın da bölgeden uzaklaşmasının ardından fünye kontrollü olarak patlatılıyor.

  İzmir de terörizme karşı verilen eğitimler görüntülendi #4

  Senaryo gereği, 'Kirpi' adlı askeri araçla bölgede görev yapan askerlerin geçişi sırasında, teröristler tarafından kurulan pusuda, önceden yola döşenmiş el yapımı patlayıcı ateşleniyor. Patlamanın ardından yaralanan ve yardım isteyen askerlere, mayın, el yapımı patlayıcı tespit ve imha timinin bölgedeki taramasının ardından sağlık ekipleri müdahale ediyor. Yakındaki bir diğer patlayıcı da yine aynı ekip tarafından fünyeyle etkisiz hale getiriliyor.

  İzmir de terörizme karşı verilen eğitimler görüntülendi #5

  EĞİTİMİN SON AŞAMASI

  Eğitimin son aşamasında ise kursiyerlere, terör örgütlerinin kullandığı patlayıcı ve mayınların etkileri, hazırlanan gerçek patlayıcılarla gösteriliyor. Özel olarak üretilen kıyafeti giyinen ve koruyucu gözlüğü takmayan personelin, el yapımı patlayıcının infilak etmesi durumunda karşılaşacağı sakatlanmanın gösterilmesi amacıyla yalnızca 2 gram RDX adlı patlayıcının kullanıldığı patlama gerçekleştiriliyor. Bu patlama sonucu ortaya çıkan şarapnel parçaları, koruyucu gözlük kullanan askerin, gözüne zarar vermezken, kullanmayana ise zarar vereceği hatırlatılıyor.

  İzmir de terörizme karşı verilen eğitimler görüntülendi #6

  Yönlendirilmiş mayının etkisini göstermek amacıyla 1 kilogram C3 adlı patlayıcıyla oluşturulan düzenek patlatılıyor ve bu patlamada da iki direk arasına gerilen çarşafa şarapnel parçaları isabet ediyor. Askerlerin yalnızca ayaklarına zarar veren mayının etkisini göstermek için 225 gram TNT kullanılarak oluşturulan patlayıcı ise bir askeri botu metrelerce yükseğe fırlayıp parçalara ayırıyor. Eğitimin son kısmında, 5 kilogram amonyum nitrat kullanılarak hazırlanan patlayıcı infilak ettiriliyor ve patlamanın etkisiyle cansız mankenin, neredeyse bütün parçaları kopuyor.

  İzmir de terörizme karşı verilen eğitimler görüntülendi #7

  EĞİTİMLER SADECE İZMİR'DE

  Gruplar halinde eğitime katılan askerler, eğitimleri tamamladıktan sonra görevli oldukları birliklere dönerken, eğitimler teröristlerin kullandığı patlayıcı ve düzeneklerin değişmesiyle yenileniyor, bu eğitimler de yine zaman içinde söz konusu bölgelerde görevli personele veriliyor. Yalnızca İzmir'de verilen mayın ve el yapımı patlayıcılara yönelik yerinde imha eğitime katılan askeri personel, aldığı eğitimle binlerce sivil ve askerin hayatını kurtarıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir