Euro
15.5505
0.09%
Dolar
13.7907
0.53%
Altın
790.04
0.45%
Borsa
1.927
0.89%
Bitcoin
710.005
-3.02%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  İzmir’in Kurtuluşu'nun 92. yılı coşkuyla kutlandı

  9 Eylül 1922 İzmir'in kurtuluş günü İzmirliler tarafından coşkuyla kutlandı.
  • 09.09.2014 - 16:14
  İzmir’in Kurtuluşu'nun 92. yılı coşkuyla kutlandı

  İzmir’in Kurtuluşu nun 92. yılı coşkuyla kutlandı #1

  Basmane Karakolu önünde toplanan binlerce İzmirli, Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Zafer yürüyüşünün ardından yapılan törenle çelenk sunumu gerçekleştirildi.

  İZMİR'İN KURTULUŞU CANLANDIRILDI

  Çelenk sunumunun ardından Konak Meydanında İzmir’in kurtuluşu canlandırdı. Ardından Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Cemil Çicek ve birçok milletvekilinin mesajları okundu.

  KUTLAMALARDAN GÖRÜNTÜLER

  "BUGÜN İZMİR KÜLLERİNDEN DOĞDU"

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhuriyetin temellerinin burada atıldığının altını çizerek, "Kurtuluşun, kuruluşun, barışın, özgürlüğün, doğuşun ve dirilişin ve Cumhuriyetin temsilcisi İzmir bambaşka bir sabaha uyandı. Kan ve göz yaşı imtihanından onurla çıktığımız o unutulmaz günün bugün 92’inci yılındayız. Bugün İzmir Hasan Tahsin oldu. Yüzbaşı Şerafettin, Binbaşı Salih Bozok oldu. Fahrettin ve Gürsel Paşa oldu. Bugün İzmir Fevzi Paşa, İsmet Paşa oldu ve bugün İzmir Mustafa Kemal Paşa oldu. Ne mutlu bize ki ateşin ve yoklukların üstesinden gelerek küllerinden doğarak olağan üstü bir halkın çocukları olarak doğduk.

  İzmir’in Kurtuluşu nun 92. yılı coşkuyla kutlandı #2

  "İZMİR’DE YAŞAMAK VE İZMİRLİ OLMAK ÖZELDİR"

  Selam olsun bu destanı yazanlara ve yaşatanlara. Sevgili atam bilmelisin ki İzmir ve İzmirliler kurmuş olduğun Cumhuriyet değerlerini ödün vermeden koruyor ve savunuyor. İzmir ve İzmirliler seni en az seninin İzmir’i sevdiğin kadar seviyor. Biz İzmirliyiz. Samimiyetle karşılıksız ve çıkar gözetmeden İzmir’i seviyoruz. Tarihe saygı duyuyor ve geleceğe umutla bakıyoruz. Değerlerimize, malımıza, mülkümüze sahip çıkıyoruz. Onların yok pahasına elden çıkarılmaması için canla başla mücadele ediyoruz. İzmirli olmanın ve İzmir’de yaşamanın özel bir anlam taşıdığını hepimiz biliyoruz. Unutmayın İzmir daima Mustafa Kemal’in kendi ve kenti olmuştur ve öyle kalacaktır. 9 Eylül insanlarını bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anıyorum. Yaşasın İzmir, Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti” dedi. Tören, İzmir Kent Orkestrası'nın şarkıları, halkoyunları, şiir ve müzik dinletileriyle sona erdi.

  İzmir’in Kurtuluşu nun 92. yılı coşkuyla kutlandı #3

  TÜRK YILDIZLARI'NIN GÖSTERİSİ SERGİLENECEK

  9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun en renkli anları akşam saatlerinde yaşanacak. Saat 18.00’de Gündoğdu Meydanı üzerinde Türk Yıldızları’nın gösterisi sergilenecek. 9 Eylül’le özdeşleşen Fener Alayı yürüyüşü saat 20.30’da Cumhuriyet Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı'na kadar gerçekleştirilecek. Saat 21.00'de Devlet Opera ve Balesi, Koro, Solo ve Orkestrası ile Selda Bağcan, burada İzmirlilere unutulmaz bir konser verecek. Kurtuluş coşkusu, havai fişek ve ışık gösterileri ile renklenecek.

  İzmir’in Kurtuluşu nun 92. yılı coşkuyla kutlandı #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir