Euro
15.4718
0.28%
Dolar
13.5516
0.24%
Altın
792.5880
0.37%
Borsa
2,072.93
0.00%
Bitcoin
582.910
-0.60%
3ºC
İstanbul
Güneşli 3 C

  İzmirli heykeltraş: CHP'ye rüşvet verdim

  Heykeltraş Ragıp Çiçen, CHP'li Karabağlar Belediyesi'ne zorla rüşvet verdiğini iddia ederek, kendisi hakkında suç duyurusunda bulundu.
  • 30.04.2016 - 15:50
  İzmirli heykeltraş: CHP'ye rüşvet verdim

  İzmirli heykeltraş: CHP ye rüşvet verdim #1

  Karabağlar Belediyesi, Uzundere Rekreasyon Alanı'nda yer alacak sanatsal yapılar ve tematik oyun alanları için heykeltıraş Ragıp Çiçen ile yaklaşık 3 sene önce sözleşme imzaladı. Temeli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından atılan ve 10 ayda bitirilmesi hedeflenen proje, gecikmeler ve yaşanan tartışmalar nedeniyle tamamlanamadı.

  PROJE MALİYETİ FARKLI GÖSTERİLDİ

  Ragıp Çiçen, o dönem Karabağlar Belediyesi'nin eski başkanı Sıtkı Kürüm'ün, kendisinden 1 milyon 500 bin lira kişisel olarak borç para aldığını öne sürüp verdiği borç parayı geri alamadığı gibi bir de 12 buçuk milyon TL zarara uğradığını belirterek, haberlere konu olmuştu.

  Aradan geçen süre içerisinde Heykeltıraş Çiçen alacaklarını tahsil edemediği gibi yargıdan ve CHP kanadından da herhangi bir yanıt alamadığını söyledi.Karabağlar Rekreasyon Alanı'nın o dönemde anlaştığı fiyatının 22 milyon lira olduğunu aktaran Heykeltıraş Çiçen, belediyenin kredi imkanlarının 22 milyon lirayı karşılamaya yetmediğini dolayısıyla projeyi 14 milyon TL gibi gösterdiklerini ve geriye kalan miktarı ise daha sonra elden alacağını söyledi.

  BAŞKAN YARDIMCISI RÜŞVET VERMESİNİ SÖYLEDİ

  Heykeltıraş Çiçen, 6 Nisan 2016'da önce Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) daha sonrada adliyenin yolunu tutarak bir itirafta bulundu ve dilekçe ile kendisini ihbar etti. CHP'li Karabağlar Belediyesi'nin eski Başkanı Sıtkı Kürüm'e tehdit ve zorlamayla 1 milyon 500 bin TL'yi üç taksitle rüşvet olarak verdiğini belirten Çiçen, savcılıktan bu konuyla ilgili ihbarını da değerlendirip soruşturma açılmasını talep etti. Rüşvet verdiğine dair şahitlerinin olduğunu rüşvet vermeyi reddetmesi halinde ise proje için yatırdığı parasının yanacağından korktuğunu belirten Çiçen sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Savcılığa yeni bir dilekçe verdim. Rüşvet verdiğimi itiraf edip bu suçu kabullendim. 1 buçuk milyon TL verdiğim parayı rüşvet olarak kabul edip ihbar ettim. Bugüne kadar korkudan söyleyememiştim. Zorla, tehditle verilen bir rüşvettir bu. Bu duruma o dönemin belediye başkanları da şahittir. Bir başkan yardımcısı gelerek 'Başkanın senden böyle bir isteği var' dedi. Ben vermiyorum deyince sözleşmemin iptali söz konusu oldu. Mecburen 3 taksitle 1 buçuk milyon TL'lik rüşveti verdim. İlk taksiti İstanbul'da Göztepe köprüsü üzerinde verdim. İkinci taksiti bir çalışanım götürdü. Başkan yardımcısıyla başkana bizzat teslim edildi. Son taksiti de kendim teslim ettim. İlk açıklamalarımda korktuğum için rüşveti vermekte almakta suç. O nedenle borç verdiğimi söyledim. Ama artık itiraf ediyorum evet ben bunu rüşvet verdim. Pişmanım. Ben rüşvet vermeseydim proje için yatırdığım tüm birikimim yanacaktı. Alkollü değilim ne dediğimi biliyorum" dedi.


  Görüş Bildir