Euro
15.591
0.35%
Dolar
13.7881
0.51%
Altın
787.34
0.1%
Borsa
1.919
0.47%
Bitcoin
705.620
-2.82%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  İznik Gölü'nde sefer yapacak gemi kara yoluyla taşındı

  İznik Gölü’nde Orhangazi-İznik arasında sefer yapacak olan Akşemsettin isimli gemi, Gemlik Körfezinden özel bir araçla yola çıkarıldı.
  • 31.05.2015 - 14:23
  İznik Gölü'nde sefer yapacak gemi kara yoluyla taşındı

  İznik Gölü nde sefer yapacak gemi kara yoluyla taşındı #1

  Türkiye’de karadan taşınan en hacimli yolcu gemisi Akşemseddin’in nakli başlatıldı. Nakil için hazırlanan özel araçla gece saat 03.00’te Gemlik’ten hareket eden geminin taşınması sırasında Bursa Yalova karayolunda trafik akışı kontrollü sağlandı.

  Geminin naklinde yaklaşık 100 kişi görev aldı. İznik Gölü’ne getirilmek üzere SPMT adı verilen hidrolik modüler dorseye yüklenen gemi gece saat 03.00’de Gemlik’ten hareket etti. 155 yolcu kapasiteli, 8,5 metre yükseklik, 7,5 metre genişlik ve 30 metre uzunluğundaki geminin taşınması sırasında Büyükşehir Belediyesi, Orhangazi Belediyesi, polis, asker, UEDAŞ ve taşıma firmasından yaklaşık 100 personel görev aldı.

  İznik Gölü'nde sefer yapacak gemi kara yoluyla taşındı İZLE

  İznik Gölü nde sefer yapacak gemi kara yoluyla taşındı #2

  ÖĞLEDEN SONRA İZNİK GÖLÜ’NE ULAŞACAK

  Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BUDO tarafından işletilecek olan ve Orhangazi ile İznik arasında yolcu taşımacılığı yapacak olan Akşemsettin isimli geminin Gemlik’ten Orhangazi’ye taşınması ise Türkiye’de bir ilk oldu. Karayolu ile bu büyüklükte bir gemi ilk kez karadan bir ilçeden ilçeye taşındı.

  İznik Gölü nde sefer yapacak gemi kara yoluyla taşındı #3

  SAATTE 10 KİLOMETRE HIZLA GÖTÜRÜLDÜ

  Geminin taşınması için bir vinç firması tarafından hazırlanan özel araç saatte maksimum 10 kilometre hızla yol aldı. 10 günlük ön hazırlık çalışmasının yapıldığı Gemlik Körfezi’nden araca yüklenen gemiyi taşıyan araç toplamda 96 lastikli ve 12 akstan oluşuyor. Geminin sabaha karşı Gemlik körfezinden ana yola ulaşmasından sonra ise ilginç görüntüler oluştu. Ana yola çıktıktan sonra trafik ekipleri Bursa-Yalova karayolunu trafiğe kapatırken, uzun araç kuyruklarının oluşması ile gemiyi taşıyan araç zaman zaman yol kenarına geçerek uzayan araç trafiğine yol verdi. Akşemsettin isimli gemiyi taşıyan araç saat 11.00 sıralarında Orhangazi’ye bağlı Gemiç Mahallesi altına ulaştı. Gemi bu güzergahtan devam edip, İznik Gölü Orhangazi sahiline ulaştırılacak. Gemi burada yapılacak küçük bir törenle suya indirilecek.

  İznik Gölü nde sefer yapacak gemi kara yoluyla taşındı #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir