Euro
9.9247
-1.11%
Dolar
8.3479
-1.07%
Altın
487.46
-0.97%
Borsa
1.4
0.48%
Bitcoin
332.092
-4.26%
34ºC
İstanbul
Güneşli 34 C

  Kadın memurlar artık yarı zamanlı çalışabilecek

  Kamuoyunda "Aile Paketi" olarak bilinen kanun tasarısı komisyonda değiştirilerek geçti.
  • 26.03.2015 - 09:28
  Kadın memurlar artık yarı zamanlı çalışabilecek

  Kadın memurlar artık yarı zamanlı çalışabilecek #1

  TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, kamuoyunda "Aile Paketi" olarak bilinen Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı bazı değişikliklerle kabul etti.

  Komisyonda analık izni biten memurların birinci çocukta 2, ikinci çocukta 4 ve üçüncü çocukta 6 ay olarak öngörülen yarı zamanlı çalışma süresi verilen önergeyle değiştirildi.

  TÜM DOĞUMLAR İÇİN SÜRE 6 AYA ÇIKTI

  Yarı zamanlı çalışma süresi tüm doğumlar için 6 aya kadar olacak. Doğum izni ve yarım zamanlı çalışma hakları 1 Ocak 2015 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girecek. Tasarıya eklenen yeni bir maddeyle terör eylemlerinde yaşamını yitiren çocukların kardeşlerinin yanı sıra anne, babalarının da istihdam hakkından yararlanması imkanı getirildi.

  KADIN MEMURLAR

  Analık izni biten kadın memur isteği halinde tüm doğumlarda 6 aya kadar günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek. Çocuğu olan memur anne ve baba, çocuk mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar yarım çalışma talep edebilecek. Bu kapsamdaki memurlara, fiili çalışmaya bağlı ödemeler hariç olmak üzere mali haklarla sosyal yardımlarına ilişkin her ödeme unsurunun yarısı esas alınarak ödeme yapılacak.

  AYNI HAKLAR EVLATLIK ÇOCUKLAR İÇİN DE GEÇERLİ

  Evlat edinen memurlar da aynı haklardan yararlanacak. Doğum yapan kadın işçiye, ücretsiz izin süresi kadar doğum sonrası yarım çalışma ödeneği ödenecek. Kadın işçiler Özel istihdam bürosunun faaliyetleri arasına "geçici iş ilişkisi kurma" yetkisi eklenecek. Geçici iş ilişkisinde işveren özel istihdam bürosu olacak. Özel istihdam bürosu, işçisine, iş sözleşmesinde yer alan ücretten az olmamak kaydıyla geçici işçi çalıştıran işverenin aynı kıdeme haiz emsal işçisinin aldığı ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki istihkakı geçici çalıştığı dönemle sınırlı olarak ödeyecek.

  Geçici iş ilişkisi doğum, analık ve süt izni hallerinde izin süresince, ebeveynlere doğumdan sonra tanınan kısmi süreli çalışma süresince, kadın işçinin doğum sonrası yarı zamanlı çalışma ya da ücretsiz izin kullandığı hallerde ücretsiz izin süresince, kadın işçi için ev hizmetlerinde ve 6 ay süreyle mevsimlik tarım işlerinde kurulabilecek.

  KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMA TALEP EDEBİLECEK

  Kadın işçilerin, analık izni ve yarı zamanlı çalışma sonrasında mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar kısmi süreli çalışma talebi karşılanacak. Bu talep, geçerli fesih nedeni sayılamayacak. Analık izninden sonra ilk çocuk için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün, üçüncü çocuk için 180 gün, engelli çocuk için ise 360 gün yarı zamanlı çalışma hakkı getirilecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir