Petrol
94.1
0.78%
Euro
18.2551
-0.59%
Dolar
18.5758
-0.28%
Altın
1.022
-0.26%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
374.153
-0.59%
20ºC
İstanbul
Çok bulutlu 20 C

  Kadir Topbaş BM'de konuştu

  Kadir Topbaş BM'de dünya yerel yönetimlerinin sesi oldu.
  • 25.09.2013 - 12:44
  Kadir Topbaş BM'de konuştu

  Kadir Topbaş BM de konuştu #1

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, BM Üst Düzey Siyasi Forumu'nda dünya çapındaki yerel yönetimlerin ortak sesi olarak devlet başkanları, başbakanlar ve bakanlara hitap etti.

  TOPBAŞ BM'DE KONUŞTU

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un davetlisi olarak BM Genel Kurul Toplantısı'nda konuşmak üzere New York'ta bulunan Topbaş, Birleşmiş Milletler üst düzey siyasi forumu birinci toplantısında, dünya çapındaki yerel yönetimlerin ortak sesi olarak devlet başkanları başbakanlar ve bakanlara hitap etti.

  Cumhurbaşkanı Gül'ün de bulunduğu BM Genel Kurulu'nun 68. oturumunda Başkan Kadir Topbaş, yerel yönetimler ana gruplarının sürdürülebilir kentler konusundaki raporunu BM üst düzey siyasi forumuna sundu.

  Sürdürülebilir kentler özel oturumunun sonuçlarını sunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kadir Topbaş, 'Tek ve küresel yeni kalkınma gündemi, bütün kıtaları ve ülkeleri etkiliyor' dedi.

  Kalkınmadaki en önemli unsurun, 'kentselle kırsal arasında köprü görevi yüklenen ve iyi idare edilen bir şehirleşme' olacağına vurgu yapan Başkan Topbaş şöyle konuştu: 'Rio sonuç belgesinde, her düzeyden hükümet ve yasama organlarının, sürdürülebilir kalkınma konusuna verdiği destek ile yerel ve ulus altı düzeylerde kaydedilen ilerlemelerin teyit edildiğini hatırlatmak isteriz. Bunun yanında, temel hizmetlerin tedariki ile ekonomik kalkınma ve özellikle gençlere iş yaratmak konusunda, ulus altı kuruluşların yüklendiği üstün rolün altını çizer, bunların yoksulluğun ve hastalıkların azaltılmasının yanında, insanların direnç ve sürdürülebilir niteliklerini arttırmada etkili olduğunu vurgulamak isteriz.'

  TEK BAŞINA AMAÇ ŞEHİRLEŞME OLMALI

  Başkan Topbaş '2015 Sonrası Kalkınma Gündemi'nde, siyasal yönetimin, karar süreçlerinin ve vergiler dâhil yeterli kaynakların, verimli biçimde yerelleştirilmesini uygulamaya koymasının gerekliliğine de işaret etti.

  Saydığı prensiplerin Habitat tarafından kabul edildiğini hatırlatan Kadir Topbaş, 'Uluslararası yerelleştirme kılavuzu ve herkes için temel hizmetlere erişim önerilerinde belirtilmiştir. Bizler kuvvetli ve hesap verebilir kuruluşların, bu gündemin temelini oluşturduğuna ve vatandaşların kararlarda büyük rol oynadığı katılımcı bir yönetimin, sürdürülebilir yapıların ayrılmaz bir parçası olduğuna inanıyoruz' diye konuştu.

  Şehirleşmenin bölgesel anlamda tek başına bir amaç olarak ele alınmasını ve ilgili amaçların yanında kentsel hedeflerinde desteklenmesi gerekliliğine inandıklarının altını çizen Başkan Topbaş, 'Diğer hedeflerin de etkinliğini arttırmak için yerelleştirme şarttır. Bunun için de ulus altı birimlerdeki gerçekleri gösteren ve ilerlemeleri değerlendirmemizi kolaylaştıran, kategorilere ayrılmış verilere ihtiyacımız vardır' dedi.

  Başkan Topbaş '2015 Sonrası Kalkınma Gündemi'nin sadece hangi konuya eğilmek gerektiğini değil, uygulamanın kim tarafından ve nasıl yapılacağını da göstermesi gerektiğini söyledi. Topbaş bunu şu gerekçelere bağladı: "Böylece 2015 sonrası kalkınma gündemi, daha demokratik ve çok düzeyli bir uluslararası yönetişim yapısı ile şehir/bölge idaresi getirmeli, finansal çerçeveler ile desteklenen yeni kentsel ortaklıklar oluşturmalıdır."

  KALKINMA GÜNDEMİNİN BAŞARI ŞARTI

  Uluslararası, ulusal ve yerel düzeylerde '2015 Sonrası Kalkınma Gündemi'ne sahip çıkılırsa ve sorumluluk ilgili kişiler tarafından üzerlerine alınırsa başarı sağlanacağını ifade eden Başkan Kadir Topbaş konuşmasına şöyle sürdürdü: 'Bu nedenle yüksek düzeyli siyasi forumun, ana gruplara açık olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. BM üyesi ülkelerden, yüksek düzeyli siyasi forumun kullandığı yöntemlerde, yerel yönetimleri yönetici paydaşlar olarak daha çok devreye sokmalarını bekliyoruz. Yerel yönetimler ana grubu olarak, sizinle birlikte kalkınma gündeminin başarısı için çalışacağımıza söz veriyoruz.'

  2015 sonrası kalkınma gündeminin mimarisi ve uygulanma sürecini istişare etmek üzere toplanan foruma devlet başkanları ve bakanlar yerel yönetim başkanları katıldı. Toplantılarda liderler arası diyalog istihdam yaratımı ve sürdürülebilir yaşam biçimlerinin geliştirilmesi için küresel ortaklıklar yapılması kararlaştırıldı.


  Görüş Bildir