Dolar
7.0237
1.8089%
Euro
8.3156
1.8369%
Altın
2033.53
0.6987%
Borsa
1087.42
0.0239%
G. Altın
458.386
2.5618%
Bitcoin
79257.32
1.4611%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  Kadir Topbaş'tan İstanbullulara kar uyarısı

  Kadir Topbaş'tan İstanbullulara kar uyarısı

  İstanbullular kar yağışı ile uyandı..
  • 06.01.2013 - 19:39
  Kadir Topbaş'tan İstanbullulara kar uyarısı

  Kadir Topbaş'tan İstanbullulara kar uyarısı #1

  İstanbul'da 2013 yılının beklenen ilk kar yağışı başladı. Büyükçekmece, Beylikdüzü, Hadımköy gibi İstanbul'un batısında kalan yerlerde saat 04.30 sıralarında kar yağışı görüldü.

  Saat 05.30 sıralarında Bağcılar ve çevresinde kar yağışı başladı. Kar yağışı aralıklarla devam ederken, park, bahçeler, yollar ve park halindeki araçlar beyaza büründü. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'ne ait karla mücadele ekipleri yollarda hazır bekletiliyor.

  İstanbul'da kar yağışı

  Yetkililer kar yağışı nedeniyle yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı vatandaşların tedbirli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

  Marmara Bölgesi'nde Kocaeli, Sakarya, Bilecik ve Bursa boyunca kar yağışı etkili olacak. Trakya'ya fazla kar düşmeyeceğinden şiddetli don ve buzlanma bekleniyor.


  İSTANBUL'DA KAR YAĞIŞI BAŞLADI


  GECE BAŞLAMASI BEKLENİYORDU

  Gece yarısı başlaması beklenen kar, sabah saatlerinde yağmaya başladı. İstanbul'da sıcaklığın 2 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

  Topbaş, "Çok zorunlu kalmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmamasını ve toplu taşımanın tercih edilmesini önermekteyiz" dedi.

  ÖNLEMLER ALINDI

  Bütün hazırlıkların ve önlemlerin alındığını belirten Topbaş, "Biz de İBB olarak buna göre hazırlıklarımızı yaptık ve önlemlerimizi aldık. Zaten ekipman olarak ve tecrübe olarak yeterli olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Tabi bizim başarıya ulaşmamızda İstanbulluların vereceği destek önemli. Yani el ele vererek bu yoğun kar yağışını sıkıntısız olarak geçirmenin ve kent yaşamını olumsuz etkilememenin yolu, beraberce hareket etmemizden geçmektedir" şeklinde konuştu.

  TOPLU TAŞIMAYI KULLANIN

  Zorunlu kalınmadıkça toplu taşıma araçlarının kullanılmasını isteyen Topbaş, "Uzun zamandan beri dile getirdiğimiz gibi kış şartlarında hele kar ve yağmurun ağırlıklı yağdığı zamanlarda trafiğe çıkışların çok daha dikkatli olması gerekiyor. Özelikle de kar yağışlarında kar lastiğinin takılmasını arzu etmekteyiz. Mümkün mertebe yoğun kar yağışı olduğunda çok zorunlu kalmadıkça özel araçların trafiğe çıkmamasını ve toplu taşımanın tercih edilmesini bizler önermekteyiz. Zaten bununla ilgili olarak ta Metro, İETT ve Metrobüs ile beraber deniz ulaşımı daha yoğun olarak çalışıp ek seferlerle ulaşımın aksamaması sağlanacak" dedi.

  908 ARAÇ 2 BİN 266 PERSONEL HAZIR

  Görev yapacak araç ve personel ile ilgili bilgiler veren Topbaş, "908 araç ve iş makinesi, 2 bin 266 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele edilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 142 Traktör kar kürüme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı" diye konuştu.

  KIŞ LASTİĞİ UYARISI

  Trafik ekipleri, ''kış lastiği'' uygulamasıyla ilgili bazı bölgelerde denetimlerde bulunacak.82 ayrı noktada 2 bin ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde saatte 25 ton kapasiteli solüsyon tesislerinde üretim yapılabilecek.

  Her bölgenin öncelikli güzergahlarında istasyonlar oluşturularak yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar ve E-5 Karayolu'na müdahale edecek şekilde hazırlık yapıldı.

  Ekipler, ayrıca 3 saat önceden buzlanma konusunda bilgilendirilecek. İlk bilgilendirmeden sonra, ekipler 45 dakika sevk ve idare edilecek. Bu önlemlerle zaman kaybı ve gereksiz malzeme kullanımının önüne geçilmesi planlanıyor.

  Kritik kavşaklarda ise 40 adet kurtarıcı, muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı 24 saat hazır bekletilecek.

  Görüş Bildir