Şehitlerin mektupları cevapsız kalmayacak-İzleyin

Şehitlerin mektupları cevapsız kalmayacak-İzleyin

Birinci Dünya Savaşı'nda esir düşenlerin ailelerine yazdıkları mektuplar bile cevapsız kaldı. İşte o mektuplara, neredeyse bir asır sonra küçük öğrenciler cevap yazdı. Duyarlı öğrenciler cevap mektuplarıyla birlikte TRT'yi ziyaret etti.

Kahraman Türk askerleri, Birinci Dünya Savaşı'nda İngilizlere esir düşüp Mynamar'a sürgün edildiler. Yazdıkları mektuplar ise ailelerine ulaşamadı ve cevapsız kaldı. Sonrasında da gurbet ellerde şehit düştüler.

TRT GÜNDEME TAŞIDI

TRT Haber o cevapsız mektupları ekrana taşıyınca, şehitlerimiz tekrar gündeme geldi.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Ankara'daki Kızılcahamam Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencileri, "cevapsız mektupları" izler izlemez harekete geçti ve cevap mektupları kaleme alındı.

Öğrenciler mektuplarını TRT'ye ulaştırdı. Mektupları okuyan TRT yöneticileri, öğrencileri TRT'ye davet etti.

"BİZİ ÇOK UMUTLANDIRDI"

TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Ahmet Çavuşoğlu, öğrencilerin duygulandıran bu girişimi için şunları söyledi:

"Bu yavrularımızın mektupları gelince hem şaşırdık, hem sevindik, hem hislendik. Hepsini tek tek okudum. Sonra dedim ki; bu mektuplar karşılıksız kalmamalı. Ecdadına dedelerine geçmişine sahip çıkan o ruhu görünce dedim ki; 'bu hisler benim hislerim. Milletimizin hisleri, 70 milyonun hisleri. Demek ki Myanmar denilen yerde bizim ecdadımızın mezarı var şehitliği var biz onu haber yapınca ses getirdi, demek ki bu sese kulak veren gençlerimiz var.' Bu bizi çok sevindirdi, umutlandırdı."

TRT Haber Genel Yayın yönetmeni Ahmet Böken de öğrencilere teşekkür etti ve onlarla yakından ilgilendi.

Böken, "Notları yüksek olan değil çok kitap okuyan önemli. Çünkü dünyayı değiştirecek olan düşünen insanlardır. Düşünmenin yolu okumaktan geçer" diye konuştu.

Çocuklar, TRT'yi gezerek yayınlarla ilgili bilgi de aldı.