Euro
15.4258
0.60%
Dolar
13.5372
0.74%
Altın
787.9580
0.23%
Borsa
2,065.52
-0.97%
Bitcoin
573.619
-1.37%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C

  Kahramanmaraş'ta ensar-muhacir sofrası

  Kahramanmaraş'ta, Türk, Suriyeli ve engellilerin katılımıyla kurulan "kardeşlik sofrası"nda iftar verildi.
  • AA
  • 27.06.2015 - 01:00
  Kahramanmaraş'ta ensar-muhacir sofrası

  Kahramanmaraş ta ensar-muhacir sofrası #1

  Türkiye'nin en büyük camilerinden Abdulhamit Han Camisi avlusuna iftarlıklarını getiren kent halkı, sofralarına davet ettikleri engelli ve Suriyelilerle oruç açtı.

  Kentte, ensar-muhacir kardeşliğini pekiştirmek için düzenlenen etkinlikte, ülkelerinden uzakta ramazan geçiren Suriyeli ailelerin gösterilen ilgi karşısında duygusal anlar yaşadığı gözlendi. İftarın ardından eller semaya kalkarak Müslümanların huzuru için dua edildi.

  Camide ramazan boyunca Suriyeli aileler için cuma günleri iftar etkinliğinin devam edeceği belirtildi.

  "ÖLÜNCEYE KADAR DEVAM ETTİRECEĞİZ"

  Abdulhamithan Camisi Vakfı Başkanı Ömer Faruk Şirikçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan bereketinin dalga dalga kente yayıldığını söyledi.

  İki vakfın birlikte yaptığı iftar etkinliğinin gariplerin, yetimlerin, engellilerin ve muhacirlerin ne kadar da yakınında durduğunun bir göstergesi olduğunu vurgulayan Şirikçi, şunları kaydetti:

  "Vatandaşlarımız yemeklerini evlerinden yapıp getirdiler. Herkes tıpkı Medine'de ve Mekke-i Mükerreme'de olduğu gibi sofralarına muhacir kardeşlerini oturtmak için birbirleriyle yarıştılar. Göz yaşartan sahneler vardı. Bu sahneyi gelip görmeyenler bilemez. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Bütün halkımızı davet ediyoruz. Kainat duysun ki bütün zorluklara rağmen bütün olumsuzluklara rağmen yüreğimizde kardeşlerimize ayıracağımız bir yer halen mevcut. Biz bunu ölünceye kadar devam ettireceğiz inşallah."

  Suriyeli aileler de misafir oldukları iftar soflarında duygusal anlar yaşadıklarını dile getirdiler.


  Görüş Bildir