Petrol
97.05
0.77%
Euro
18.4017
-0.07%
Dolar
17.8512
-0.10%
Altın
1.029
-0.35%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
428.119
2.10%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Kalekol inşaatında tehlikeli gerginlik: 1'i ağır 3 yaralı

  Tunceli merkeze bağlı Kırmızıdağ mevkiinde yapımı süren jandarma kalekolunu protesto etmek için bölgeye giden protestocular, tel örgüleri söküp içeriye girmek isteyince jandarma ekipleri gruba müdahale etmek zorunda kaldı. Çıkan olaylarda 1'i ağır 3 kişi yaralandı.
  • 27.04.2014 - 10:57
  Kalekol inşaatında tehlikeli gerginlik: 1'i ağır 3 yaralı

  Kalekol inşaatında tehlikeli gerginlik: 1 i ağır 3 yaralı #1

  Tunceli merkeze bağlı Sütlüce Köyü'nde bulunan jandarma karakolu yerine köy yakınlarındaki 2500 rakımlı Kırmızıdağ zirvesine yeni kalekol yapımını, aralarında Tunceli Belediye Başkan Vekili Nurhayat Altun, BDP İl Başkanı Ergin Doğru, HDP İl Başkanı Fatma Kalsen ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 300 kişi protesto etmek için bölgeye gitti. Yaklaşık 2 saatlik yürüyüşün ardından Kırmızdağ'ın zirvesine çıkan protestocular, kalekolun yapıldığı alan yakınlarında jandarmanın çektiği tel örgüler yanında 'Dağlarımızda kalekol değil, coğrafyamızda barış istiyoruz' yazılı pankart açıp, basın açıklaması yaptı. BDP Tunceli İl Başkanı Ergin Doğru, barış süreci içinde silahların susması için çaba sarf edildiği bir zamanda karakolların yapımına hız verilmesinin çok tezat bir durum olduğunu söyledi.

  Kalekol inşaatında tehlikeli gerginlik: 1 i ağır 3 yaralı #2

  Doğru, şöyle dedi: "Türkiye şu an barış sürecine kilitlenmiş durumda ama hükümetin gerçekten barış istemi olmuş olsaydı bu dağlara kalekol yapmak istemezdi, barış için çaba gösterirdi. Eğer hükümet barışta samimi olsaydı bu dağlara karakol yapmak istemez ve halkın rahatça, özgürce gezebilmesinin önünü açardı. Ama bunlar barış yerine savaş istiyorlar. Çünkü bunlar kan ile besleniyorlar. Bunların yaşam gerekçesi kandır. İnsanlar öldükçe kendi hükümdarlıklarını sürdürebileceklerine inanıyorlar. Eğer bu coğrafyada bunlar gibi firavunlar, firanlar varsa bu coğrafyanın kahramanları da var. Bu coğrafyanın direnişçileri de var. Biz bu dağları bu firavunlara terk etmeyeceğiz. Sonuna kadar bu dağları da savunacağız. Özgürlüğü de savunacağız, yaşamı da savunacağız, çünkü bu dağlar bizim için yaşam gerekçesidir. Biz Dersim halkı olarak bu kalekollar yıkılıncaya kadar, bu savaş makineleri bu coğrafyayı terk edinceye kadar, biz demokratik eylemlerimizi sürdüreceğiz. Bu karakolların yapımlarından vazgeçilinceye kadar eylemlerimiz devam edecek bu son eylem olmayacak."

  Kalekol inşaatında tehlikeli gerginlik: 1 i ağır 3 yaralı #3

  YARALI HELİKOPTERLE ALINDI

  Basın açıklamalarının ardından protestocular arasında bir grup tel örgütlerle çevrili ve askerlerin önlem aldığı karakol binasının yapıldığı bölgeye girmek istedi. Tel örgüleri sökmek isteyen gruba, jandarma gaz bombaları ile müdahalede bulundu. Protestocularda askerlere taş ve havai fişek attı.

  Kalekol inşaatında tehlikeli gerginlik: 1 i ağır 3 yaralı #4

  Ağır yaralanan bir protestocu bölgeye gönderilen askeri helikopterle alındı. Helikoptere yaralı ile birlikte Tunceli Belediye Başkanı Vekili Nurhayat Aytun da bindi.

  Kalekol inşaatında tehlikeli gerginlik: 1 i ağır 3 yaralı #5

  Tunceli Devlet Hastanesi'ne götürülen yaralının yapılan müdahalesinin ardından durumunun iyi olduğu ve hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir