Euro
9.7152
0.19%
Dolar
8.11
0.05%
Altın
454.53
-0.08%
Borsa
1.378
0%
Bitcoin
515.000
4.46%
10ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 10 C

  Kapatılan DEP'in eski vekili Türkiye'ye döndü

  Kapatılan DEP'in eski milletvekili Nizamettin Toğuç, 21 yıl aradan sonra Türkiye'ye döndü.
  • 28.04.2015 - 16:11
  Kapatılan DEP'in eski vekili Türkiye'ye döndü

  Kapatılan DEP in eski vekili Türkiye ye döndü #1

  Batman'da, 1993 yılında DEP'in eski milletvekili Mehmet Sincar'ın öldürüldüğü suikastten yaralı kurtulan ve 21 yıldan bu yana Türkiye dışında yaşayan Nizamettin Toğuç, bugün uçak ile Türkiye'ye döndü.

  GÖZALTINA ALINDI

  Ankara Esenboğa Havalimanı'nda eski DEP Milletvekili Selim Sadak, avukatı Yusuf Alataş ve ailesi tarafından karşılanan Toğuç, polis tarafından gözaltına alınarak Ankara Adliyesi'ne götürüldü.

  SERBEST BIRAKILMASI BEKLENİYOR

  Selim Sadak, daha önce de yine eski DEP milletvekili Ali Yiğit'in geldiğini ve ifade işleminden sonra serbest bırakaldığını belirterek Toğuç'un da serbest bırakılmasını beklediklerini söyledi.

  21 YIL ÖNCE AVRUPA'YA GİTMİŞTİ

  Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DEP'in o dönemdeki milletvekilleri; Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle, Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Mahmut Alınak'ın dokunulmazlıklarının kaldırılıp cezaevine konulmalarının ardından Remzi Kartal, Zübeyir Aydar, Naif Güneş, Mahmut Kılınç ve Ali Yiğit ve Nizamettin Toğuç 21 yıl önce Avrupa'ya gitmişlerdi. Avrupa Kürt Federasyonları Genel Başkanlığı'nı yürüten Toğuç'un serbest bırakılması halinde HDP'nin seçim çalışmalarına destek vermek için Batman'a geleceği belirtildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir